Díky Charitě si mohou lidé adoptovat ukrajinského dědečka nebo babičku

Seniorům na Zakarpatské Ukrajině pomáhá projekt Charity České republiky s názvem Důstojný život. Iniciativa svým charakterem připomíná program Adopce na dálku.
Dobrovolníci z Česka nebo Slovenska mohou finančně podpořit určitého seniora. V podhorských oblastech Zakarpatska, podle Charity, mnohdy nefunguje systém sociálního zabezpečení a péče. Žije zde tak množství osamělých, nemohoucích starých lidí, kteří pobírají velmi nízký důchod a o které se úřady nestarají. „Tamní senioři se mají mnohem hůř než u nás. Mají důchody od dvou tisíc korun. Na druhou stranu ceny potravin jsou podobné jako v Česku, takže životní úroveň je tam daleko menší. Nás napadlo, že můžeme stejným způsobem, jako je projekt Adopce na dálku, podporovat seniory, kdy konkrétní dárce podporuje konkrétního seniora nebo také zdravotně postiženého,“ uvedl vedoucí Střediska humanitární pomoci a pracovník Diecézní charity ostravsko-opavské Ondřej Rozkopal.
Dárci zapojení do projektu se darovací smlouvou zavazují k pravidelnému zasílání finančních prostředků. „Z těchto peněz jde sedmdesát procent seniorovi. Nakoupí se za ně potraviny a hygienické potřeby, které pracovníci starým lidem rozvezou. Dalších dvacet procent částky jde do společného fondu. Podporují se jím senioři, kteří nejsou zařazeni do toho projektu, podporuje se Domov pokojného stáří, podporují se také místní koordinátoři a nebo se pořádají různé akce pro tyto seniory. Deset procent částky jde také na režii Charity,“ osvětlil využití finančních darů Rozkopal. O tom, že mezi seniory a dárci vzniká často úzký vztah dále Ondřej Rozkopal řekl: „Píší si a mohou také Ukrajincům posílat přes nás balíky. Mají také možnost se sami podívat na Ukrajinu. Pořádáme takové cesty, kdy se dárci mohou podívat za svými seniory přímo do prostředí, kde žijí.“ Podle Rozkopala je vzdálenost od nás na západní Ukrajinu šest set kilometrů, takže mnoho lidí z České a Slovenské republiky je také navštěvuje v rámci svých soukromých cest. „Při dobrovolné práci v Usť Čorne jsem se setkal i s adoptivní rodinou. Ta navštívila jednu stařenku z tamního domova, kterou podporovala. Na seniorce bylo vidět, že jí návštěva z Česka těší,“ prohlásil dobrovolník Marek Bártů.
Projekt Důstojný život realizuje Středisko humanitární pomoci Diecézní charity ostravsko – opavské ve spolupráci s Oblastní charitou Třebíč. Místně ho pak organizačně zajišťují spolupracovníci z partnerské ukrajinské charity, ze sítí místních koordinátorů a dobrovolníci. Středisko se dále stará o ukrajinské děti (Adopce na dálku) a lidi závislé na drogách či alkoholu.