Den Brna připomíná padlé obránce města

11. srpna 2017 Události Autor: Anežka Wiewiorková

Obléhání Brna švédskými vojáky v roce 1645 připomíná už 22 let akce s názvem Den Brna. Její program dnes odpoledne zahájí dobový jarmark na Kraví hoře.

 „Stál jsem u zrodu Dne Brna. Když to řeknu lidově, je to takové moje dítě. Začali jsme v roce 1995 a o dva roky později se k nám přidalo Biskupství brněnské. To přišlo s názvem, který používáme dodnes. Na přípravě akce spolupracujeme a vzájemně se podporujeme,“ řekl o vzniku oslav úspěšné obrany města iniciátor Radim Dufek. Dnešní program nabídne například pontifikální bohoslužbu v katedrále svatých Petra a Pavla v 19 hodin. Bude spojená se světelným průvodem a položením věnců na památku padlých obránců města.

Brno před 372 lety bránili také studenti, které měl na starosti pater Martin Středa. „On byl jedním z duchovních vůdců Brňanů. Vojensky stál v čele Francouz Raduit de Souches, ale duchovní útěchu a podporu poskytoval učitel v jezuitské koleji Martin Středa. Řekl bych, že je možná druhou největší postavou úspěšné obrany při obléhání Brna Švédy,“ doplnil Radim Dufek.

Den Brna potrvá do neděle, podrobný program najdete na stránkách www.denbrna.cz.

 

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony