P. Vojtěch Blažek po konferenci Aktivizace života farností 2023: Delegování a naslouchání

P. Vojtěch Blažek po konferenci Aktivizace života farností 2023: Delegování a naslouchání
26. května 2023 Události Autor: Anežka Hlávková

Druhou konferenci Aktivizace života farností hostilo včera arcibiskupství v Olomouci, úvodní se konala právě před rokem v Hradci Králové. Motto letošního setkání na podporu pastoračních aktivit katolické církve v Česku vzali pořadatelé z 15. kapitoly Janova evangelia: „Tím bude oslaven můj Otec, když ponesete hojné ovoce a budete mými učedníky.“ Hovořili jsme s účastníkem. 

Program začal ranní bohoslužbou v kapli Narození Páně Arcibiskupského paláce v Olomouci. Následovaly panely přednášek o farnosti jako místním společenství a farnosti jako komunitě, odpolední workshopy se zabývaly evangelizačním potenciálem mládeže, rodin nebo seniorů, rolí duchovních a laiků, podporou katechetů a novými trendy a přístupy v katechezi i pastorací různých stavů, věku či specifických skupin (rozvedených, LGBT). Vystoupil i pater Vojtěch Blažek z katedrální farnosti svatého Mikuláše v Českých Budějovicích, s kterým dnes telefonicky hovořila Anežka Hlávková.

 Vojtech_Blazek_Polehna_ČaV„Může to být oxymóron a nemusí. Myslím si, že slov, která zaznívají, je v dnešní době tolik, že člověka může možná nejvíce oslovit právě to, že je někdo vedle něj a naslouchá mu,“ reagoval Vojtěch Blažek na dotaz, zda titul jeho přednášky, „Naslouchání jako prostředek oslovení“, není oxymóron (protimluv). Co podle něj především na setkání zaznívalo, byla  „jednoznačně větší delegace činností a aktivit, které v některých farnostech vykonává jen kněz“.

Pokud se chcete dozvědět, co českobudějovického duchovního Blažka na olomoucké konferenci zaujalo, co si odnáší a jak vidí budoucí konkrétní cesty k větší aktivizaci farností, poslechněte si rozhovor ze záznamu: 


Foto galerie z akce je k dispozici na webu Člověk a víra.

-kv, jo-