Debata o majetkovém vypořádání s církvemi pokračuje
Poslanecká sněmovna pokračuje v diskusi před závěrečným schvalováním předlohy o majetkovém vypořádání státu s církvemi a náboženskými společnostmi. Předseda poslaneckého klubu sociální demokracie Jeroným Tejc navrhl přerušení debaty do 20. září, zákonodárci to zamítli, stejně jako podobný návrh poslance KSČM Vladimíra Koníčka.
Tejc zopakoval opoziční kritiku návrhu, podle něj neposkytuje dostatečný přehled o rozsahu vydávaného majetku. "Ústavní soud jasně řekl, že má dojít k vyrovnání s církvemi, ale rozhodně neřekl, že to má být tímto způsobem, kterým navrhuje vláda. To, co my zpochybňujeme, není ono vyrovnání s církvemi, ale jakým způsobem se provádí," uvedl Tejc. Ke kritice návrhu se připojil také bývalý šéf ČSSD, nezařazený poslanec Jiří Paroubek, podle něj chce vláda nynějším návrhem získat pro svou politiku podporu katolické církve.
Výhrady proti předloze odmítla ministryně kultury Alena Hanáková (STAN). Ohradila se proti tvrzením, že církve by byly zvýhodňovány proti restituentům z 90. let, když odkládání restituce jim více než 20 let brání v užívání majetku. Podle zpravodaje návrhu ve sněmovně, poslance ODS Marka Bendy si opoziční kritici návrhu počínají populisticky. "Populismus, který vám vyčítám, je v tom, že sázíte na závist - ono se to hezky říká: Nepřejeme si, aby se něco vracelo, jsou to ti tlustí preláti, kteří nás celou historii trápili a týrali. V tomto spatřuji váš populismus a proto se na vás zlobím," uvedl Benda z řečniště sněmovny. Projednávání přerušila polední přestávka, po které poslanci začali projednávat žádost policie o vydání místopředsedkyně sněmovny Vlasty Parkanové k trestnímu stíhání v souvislosti s vyšetřováním údajně předražených armádních stíhaček v době, kdy byla Parkanová ministryní obrany.