Cyrilometodějská pouť na Velehradě cílí na všechny

Dny lidí dobré vůle ve Velehradu na Uherskohradišťsku vrcholí poutní mší na prostranství před velehradskou bazilikou. Od úterý Dny lidí dobré vůle nabízely program pro děti, mladé, rodiny a další. Zájemci se mohli účastnit koncertů, divadla, chval, zapojit i dopřepisování Bible. Česká biskupská konference ocenila osm osobností.
Takzvaný Velehradský rukopis vzniká již téměř 20 let, dosud byla přepsána větší část Starého zákona a celý Nový zákon. V letošním roce by rádi dokončili knihu Jozue. S Magdalénou Gajdošíkovou z tamního Infocentra dnes ráno natáčela redaktorka Proglasu Jitka Uhnavá, která se i se svou kolegyní Adélou Šimoníkovou do přepisování zapojila:
Jaká byla na poutním místě atmosféra? O tom ráno ve vysílání hovořila Alena Šedivá s redaktorkou Adélou Šimoníkovou:
Včerejším slavnostním koncertem, kterým provedli moderátoři Marcela Augustová a Jiří Václavek, vyvrcholil první den cyrilometodějských oslav. Na Velehrad dnes dorazilo kolem 15 tisíc návštěvníků a na charitativní projekty se během večera vybrala částka 805 tisíc korun českých. Částka ale ještě může narůst díky dárcovským SMS zprávám. Ty mohou lidé posílat na velehradskou sbírku i po skončení koncertu – DMS VELEHRAD 30, 60, 90 nebo 190 na číslo 87 777.
Na Velehrad dorazily i tři desítky cyklopoutníků, kteří se 18. června vydali na 1800 kilometrů dlouhou jízdu ze Soluně po stopách svatých Cyrila a Metoděje. S organizátorem Vítem Tomaštíkem opět natáčela Jitka Uhnavá:
Před malomyslností, vzájemným dohadováním a rozdělováním společnosti varoval dnes na slavnostní mši ve Velehradu administrátor olomoucké arcidiecéze Josef Nuzík. V kázání se zmínil také o nedoceňování role rodiny, která je podle něj základem společnosti. Po bohoslužbě Česká biskupská konference ocenila osm osobností.
Řád sv. Cyrila a Metoděje získal akademický sochar Stanislav Kolíbal za přínos výtvarnému umění, zvláště za návrhy interiéru kostela Krista Spasitele v Praze-Barrandově.
Děkovné uznání české biskupské konference pak obdržela Jana Nechutová za celoživotní dílo v oblasti latinské filologie a herečka Lucie Nebeská-Trmíková za přínos divadelnímu umění - ta se s kolegyní Adélou Šimoníkovou podělila o své dojmy:
Pamětní medaile České biskupské konference získali: P. Stephen Nesrsta za dlouholetou obětavou podporu moravských a českých jáhnů a novokněží, Jana Sieberová za celoživotní službu ve prospěch dobra prostřednictvím poskytování služeb Domácího hospice DUHA, Jan Stříbrný za zpracování souboru svědectví a portrétů lidské statečnosti a věrnosti katolických křesťanů za období totalitních režimů 20. století „Mučedníci a oběti pro Krista", Marie Světničková za celoživotní službu ve prospěch dobra, především za službu mládeži a podporu aktivit mládeže a sestra Filoména Truhlíková za celoživotní službu ve prospěch dobra, především za obětavou pastorační službu ve věznicích. S ní natáčela redaktorka Jitka Uhnavá:
Odpolední atmosféru na Velehradě popsala redaktorka Jitka Uhnavá v rozhovoru s moderátorkou Adrianou Růžičkovou:
Mise Cyrila a Metoděje položila v druhé polovině 9. století na Moravě základy vzniku českého státu. Přeložili biblické a liturgické texty a upravili pro slovanskou řeč písmo, vytvořili světský a církevní zákoník a dali mnoho podnětů pro zpěv, ikonografii a kazatelskou činnost i pro politiku, diplomacii a hospodářství. Cyril zemřel v roce 869 v Římě, Metoděj, který pokřtil českého knížete Bořivoje, zemřel roku 885 a byl pohřben v některém z velkomoravských kostelů. Bratři ze Soluně, které povolal velkomoravský kníže Rostislav, přišli na Velkou Moravu na jaře roku 863. Jejich památka se původně připomínala v březnu, v roce 1863 byla pro české země a Slovensko Piem IX. stanovena slavnost na 5. července.