Cyrilometodějská pouť na Velehradě cílí na všechny

Cyrilometodějská pouť na Velehradě cílí na všechny
5. července 2023 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Dny lidí dobré vůle ve Velehradu na Uherskohradišťsku vrcholí poutní mší na prostranství před velehradskou bazilikou. Od úterý Dny lidí dobré vůle nabízely program pro děti, mladé, rodiny a další. Zájemci se mohli účastnit koncertů, divadla, chval, zapojit i dopřepisování Bible. Česká biskupská konference ocenila osm osobností. 

Takzvaný Velehradský rukopis vzniká již téměř 20 let, dosud byla přepsána větší část Starého zákona a celý Nový zákon. V letošním roce by rádi dokončili knihu Jozue. S Magdalénou Gajdošíkovou z tamního Infocentra dnes ráno natáčela redaktorka Proglasu Jitka Uhnavá, která se i se svou kolegyní Adélou Šimoníkovou do přepisování zapojila: 


Jaká byla na poutním místě atmosféra? O tom ráno ve vysílání hovořila Alena Šedivá s redaktorkou Adélou Šimoníkovou: 


Včerejším slavnostním koncertem, kterým provedli moderátoři Marcela Augustová a Jiří Václavek, vyvrcholil první den cyrilometodějských oslav. Na Velehrad dnes dorazilo kolem 15 tisíc návštěvníků a na charitativní projekty se během večera vybrala částka 805 tisíc korun českých. Částka ale ještě může narůst díky dárcovským SMS zprávám. Ty mohou lidé posílat na velehradskou sbírku i po skončení koncertu – DMS VELEHRAD 30, 60, 90 nebo 190 na číslo 87 777.

Na Velehrad dorazily i tři desítky cyklopoutníků, kteří se 18. června vydali na 1800 kilometrů dlouhou jízdu ze Soluně po stopách svatých Cyrila a Metoděje. S organizátorem Vítem Tomaštíkem opět natáčela Jitka Uhnavá: 

 

Před malomyslností, vzájemným dohadováním a rozdělováním společnosti varoval dnes na slavnostní mši ve Velehradu administrátor olomoucké arcidiecéze Josef Nuzík. V kázání se zmínil také o nedoceňování role rodiny, která je podle něj základem společnosti. Po bohoslužbě Česká biskupská konference ocenila osm osobností. 

Řád sv. Cyrila a Metoděje získal akademický sochar Stanislav Kolíbal za přínos výtvarnému umění, zvláště za návrhy interiéru kostela Krista Spasitele v Praze-Barrandově.  

Děkovné uznání české biskupské konference pak obdržela Jana Nechutová za celoživotní dílo v oblasti latinské filologie a herečka Lucie Nebeská-Trmíková za přínos divadelnímu umění - ta se s kolegyní Adélou Šimoníkovou podělila o své dojmy: 


Pamětní medaile České biskupské konference získali: P. Stephen Nesrsta za dlouholetou obětavou podporu moravských a českých jáhnů a novokněží, Jana Sieberová za celoživotní službu ve prospěch dobra prostřednictvím poskytování služeb Domácího hospice DUHA, Jan Stříbrný za zpracování souboru svědectví a portrétů lidské statečnosti a věrnosti katolických křesťanů za období totalitních režimů 20. století „Mučedníci a oběti pro Krista", Marie Světničková za celoživotní službu ve prospěch dobra, především za službu mládeži a podporu aktivit mládeže a sestra Filoména Truhlíková za celoživotní službu ve prospěch dobra, především za obětavou pastorační službu ve věznicích. S ní natáčela redaktorka Jitka Uhnavá: 

 

Odpolední atmosféru na Velehradě popsala redaktorka Jitka Uhnavá v rozhovoru s moderátorkou Adrianou Růžičkovou: 


Mise Cyrila a Metoděje položila v druhé polovině 9. století na Moravě základy vzniku českého státu. Přeložili biblické a liturgické texty a upravili pro slovanskou řeč písmo, vytvořili světský a církevní zákoník a dali mnoho podnětů pro zpěv, ikonografii a kazatelskou činnost i pro politiku, diplomacii a hospodářství. Cyril zemřel v roce 869 v Římě, Metoděj, který pokřtil českého knížete Bořivoje, zemřel roku 885 a byl pohřben v některém z velkomoravských kostelů. Bratři ze Soluně, které povolal velkomoravský kníže Rostislav, přišli na Velkou Moravu na jaře roku 863. Jejich památka se původně připomínala v březnu, v roce 1863 byla pro české země a Slovensko Piem IX. stanovena slavnost na 5. července.

zleva_AdélaŠimoníková_JitkaUhnavá

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony