Čtyři nové archiválie na Zdíkově výstavě v Olomouci

Čtyři nové archiválie si můžete od úterý 10. listopadu prohlédnout na výstavě Jindřich Zdík (1126–1150) – Olomoucký biskup uprostřed Evropy v Arcidiecézním muzeu Olomouc. Všechny nové exponáty, které pocházejí z olomoucké pobočky Zemského archivu Opava, dokládají umění písařů a malířů Zdíkova skriptoria, založeného v Olomouci v první polovině 12. století. Muzeum rukopisy střídá kvůli přísným podmínkám pro vystavování.
Nově si podle kurátorky výstavy Jany Hrbáčové mohou návštěvníci výstavy prohlédnout listinu sepsanou v Olomouci v letech 1146-1147, kterou český kníže Vladislav II. vrací olomouckému biskupství hrad Podivín s právem razit mince a vydává imunitu pro poddané olomouckého kostela. Do vitríny v Arcidiecézním muzeu se přestěhuje také opis Moralií Řehoře Velikého (knihy XVII–XXXV), který vznikl v Olomouci koncem 30. let 12. století. "Je to jedna z nejstarších knih Zdíkova skriptoria," upozornila Hrbáčová. Expozici dále doplní Sbírka kánonů Bucharda z Wormsu – soubor kanonickoprávních textů. "Patří k těm výjimečným rukopisům, u nichž lze uvažovat o tvůrčím přínosu samotného prostředí olomouckého skriptoria," informovala kurátorka výstavy. Posledním textem, který obohatí představenou kolekci rukopisů, je fragment Martyrologia z přelomu 30. a 40. let 12. století. "Dochoval se jen šťastnou náhodou na přídeští mladší knihy ze čtrnáctého století," doplnila Hrbáčová.
Výstava zasvěcená osobnosti biskupa Jindřicha Zdíka byla v Arcidiecézním muzeu zahájena 24. září. Po stovkách let se díky ní v Olomouci znovu sešly dochované předměty z období Zdíkova olomouckého působení. Kromě unikátních rukopisů si návštěvníci prohlédnou fragmenty architektonické výzdoby Zdíkova paláce a katedrály sv. Václava, figurální reliéfy, archeologické nálezy, mince či opisy Zdíkovy korespondence. Výstava potrvá do 3. ledna roku 2010.