Čtvrtý den ve Vatikánu zasedají generální kongregace
O termínu konání konkláve nerozhodla ani pátá generální kongregace – uvedl dnes krátce po poledni mluvčí Svatého stolce pater Federico Lombardi. Zároveň potvrdil, že do Vatikánu dorazilo už 114 kardinálů-volitelů, chybí tak jen vietnamský kardinál Jean-Baptiste Pham Minh Man. Ten by měl do Věčného města přiletět během dneška.
„Existuje mnoho specifických pravidel a regulací vztahujících se ke konkláve, určují například frekvenci hlasování v Sixtinské kapli. Tam není příliš času diskutovat, v průběhu volby panuje spíše atmosféra modlitby. Naopak nyní je období diskuse, protože závažnost rozhodnutí, které spočívá na ramenou jednotlivých kardinálů, vyžaduje důkladnou reflexi a rozmýšlení. Není důvod uspěchávat toto období. Termín konání konkláve bude stanoven v pravý čas a pak půjdeme do Sixtinské kaple, kde začne volební proces,“ uvedl Thomas Rosica z vatikánského tiskového střediska.
Institut konkláve vychází z papežské buly In nomine Domini, kterou roku 1059 vydal římský biskup Mikuláš II. V dokumentu zavedl volební právo výhradně pro kardinály a zrušil tak dosavadní širší hlasování v křesťanském společenství. Alexandr III. pak schvalování nového pontifika podmínil minimálně dvoutřetinovou převahou přítomných. Konkláve v dnešní podobě definitivně prosadil papež Řehoř X., který ke stávajícím pravidlům přidal volbu v uzavřeném prostoru s minimálním pohodlím. K jeho přínosu slovenský teolog a spisovatel Marcel Šefčík říká: „Jde o období roku 1268, kdy zemřel papež Klement IV. a apoštolský stolec zůstal 33 měsíců volný. Jednalo se opravdu o velmi malé kardinálské grémium, kde kardinálové se nemohli dohodnout na vhodné osobě. Proto i samotný lid v městečku Viterba je uzavřel, omezil jim stravu a takovýmto způsobem se kardinálové dohodli na arciděkanovi Viscontinu, který následně přijal jméno Řehoř X.“
Také v posledním století však proces konkláve doznal řady změn. Poslední z nich provedl emeritní papež Benedikt XVI., který listem na konci února určil, že kardinálové se k volbě jeho nástupce mohou sejít dříve než 15 dní po uvolnění Petrova stolce. O proměnách konkláve v minulých desetiletích hovoří opět Marcel Šefčík z Teologické fakulty Katolické univerzity v Ružomberku: „Velmi významná je v tomto smyslu konstituce papeže Pavla VI. která například ohraničuje věk kardinálů pro odchod z církevních funkcí po dovršení 75. roku života. Zároveň zdůrazňuje, že ti kardinálové, kteří dovršili 80. rok svého života, ztrácí právo volit papeže. Současný volební pořádek vychází z konstituce Universi Domici Gregis Jana Pavla II. z roku 1996.“
K modlitbám za nového papeže se včera sešla křesťanská komunita v Nazaretu. V návaznosti na zmiňovanou apoštolskou konstituci Universi Dominici Gregis blahoslaveného papeže Jana Pavla II. věřící prosili za moudrost kardinálů-volitelů a zdárný průběh konkláve. Bazilika Zvěstování Panny Marie bude otevřena poutníkům také v následujících dnech, informuje rádio Vatikán.