Člověk v tísni vyhlásil sbírku na pomoc lidem v Sýrii
Již přes rok trvají v Sýrii konflikty mezi vládními jednotkami a opozičními silami. V důsledku těchto bojů podle OSN zahynulo přes devět tisíc lidí. Na pomoc tamějším obyvatelům vyhlásila humanitární společnost Člověk v tísni sbírku.
Pomoc je možné zasílat přímo na konto sbírky SOS Sýrie 92329232/0300.
Humanitární organizace Člověk v tísni shromažďuje dary na pomoc podzemní sítě lékařů v Sýrii, pomoc válečným uprchlíkům a také na budoucí projekty spojené s obnovou země.
Podzemní síti lékařů pomáhá Člověk v tísni od února a 59 zdravotníků již zemřelo a 556 z nich bylo zadrženo. Několik zdravotníků podlehlo následkům mučení. „V současné situaci je doprava humanitární pomoci do Sýrie mimořádně riziková a zdravotnický materiál i další pomoc se musí pašovat přes hranice,“ řekl Šimon Pánek, ředitel společnosti Člověk v tísni.
Člověk v tísni dosud díky humanitárnímu fondu Klubu přátel pořídil 30 polních souprav, které obsahují malý chirurgický set s kyslíkovou bombou, pulzním oxymetrem, nosítkami, endotracheální trubicí, dezinfekcí, nástroji na šití, injekčními jehlami a potřebnými léky. Navíc byly vybaveny dva operační sály polních nemocnic, které lékaři využívají k provádění složitějších zákroků pomocí speciálních přístrojů na ošetření hrudních a cévních zranění.
Nyní humanitární organizace vyhlásila také veřejnou sbírku. Její výtěžek se zaměří především na přímou pomoc raněným a těm, kteří museli před boji uprchnout z domovů.
Konflikt mezi vládními jednotkami prezidenta Bašára Asada a opozičními silami v Sýrii trvá již přes rok a podle OSN bylo za tu dobu zabito více než 9 tisíc lidí. Damašek sice souhlasil s mírovým plánem Ligy arabských států a OSN, podle kterého se syrská vojska do včerejška měla stáhnout z měst, ale v neděli začal klást další podmínky. „Jedná se již o třetí plán na příměří, který se projednává a ani v jednom případě syrské jednotky ve skutečnosti neměly v úmyslu, podle mě, skončit své bojové operace. Asad se bojí, že jakmile zastaví teror, demonstrace naberou na obrovské síle a do ulic vejdou výrazně větší počty lidí. Přestanou se totiž bát, že je někdo zastřelí, a to může znamenat konec toho režimu,“ okomentoval aktuální dění v Sýrii Šimon Pánek.