Členky ordo virginum si připomínají a zaznamenávají svou historii v Čechách a na Moravě

Pět desítek zasvěcených panen a deset kandidátek si o víkendu připomnělo 30 let od prvního zasvěcení v Česku. Část z nich se sešla v Praze na dvoudenním setkání. Na Proglasu jsme hovořili s plzeňskou církevní právničkou, která žije toto povolání, Martinou Vintrovou.
„Jsou mezi námi např. členka amerického námořnictva, v Česku pak psycholožky, lékařky... Každá z nás má své zaměstnání a působí podle svého osobního charismatu,“ přiblížila na Proglasu Martina Vintrová s tím, že v poslední době je papežové vybízejí, aby se zaměřily na službu těm nejposlednějším a nejpotřebnějším lidem na okraji. „Myslím, že to dobře splňuje například sestra, která byla maminkou v SOS vesničce, nebo další, která pracuje jako přechodná pěstounka,“ zmínila. Nejstarší sestry dnes během setkání připomněly historii zasvěcených panen v Čechách a na Moravě a o liturgii obřadu zasvěcení hovořil P. Pavel Hödl.
Poslechněte si rozhovor, který vedla moderátorka Marta Kunčarová:
Stav zasvěcených panen je zakotven v Kodexu kanonického práva, který jej charakterizuje jako „stav panen, které vyjádřily posvátné předsevzetí důsledněji následovat Krista a byly od diecézního biskupa podle schváleného liturgického obřadu zasvěceny Bohu, mysticky se zasnoubily Kristu, Božímu Synu a oddaly se službě církve.“ Na rozdíl od řeholních řádů a sekulárních institutů nemá ordo virginum pevná pravidla ani strukturu společenství. Zasvěcená panna nevstupuje do žádného nového společenství. Její komunitou je diecéze. Žije ve světě, aniž by „byla ze světa“.