Církevním majetkem se bude zabývat Ústavně právní výbor sněmovny
Poté, co poslanecká sněmovna hlasy zákonodárců vládní koalice schválila v prvním čtení návrh zákona o majetkovém vypořádání státu s církvemi a náboženskými společnostmi, se předlohou bude zabývat Ústavně právní výbor sněmovny. "Pevně doufám, že se v průběhu projednávání ve výborech alespoň sociální demokracii podaří přesvědčit, že část její argumentace je zcela nesprávná a nerozumná," řekl předseda výboru a jeden z předkladatelů zákona Marek Benda (ODS).
Opozice během projednávání materiálu v plénu sněmovny kritizovala jednak samotný způsob majetkového vyrovnání - podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky jde "o poskytnutí daru ve výši 134 miliard korun" - jednak také způsob jeho projednávání. Požadovala, aby se předlohou zabývaly i další sněmovní výbory, ty to však podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) mohou učinit, pokud se na tom jejich členové dohodnou. Sobotka označil odmítnutí všech požadavků levice za koaliční rozhodnutí "potřít opozici ze sta procent, do posledního zbla." Úspěšné projednání materiálu v prvním čtení naopak ocenil premiér Petr Nečas (ODS): "Církevní restituce jsou 20 let nevyřešeným problémem, který blokuje rozvoj tisíců obcí a měst v této zemi, a jsem rád, že se posunul do druhého čtení," řekl předseda vlády.
Ústavně právní výbor má 14 členů, šest z nich jsou poslanci opozičních stran, například předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc nebo dva zástupci KSČM - Stanislav Grospič a Marie Nedvědová. ODS má kromě předsedy Marka Bendy ve výboru další tři své poslance, TOP 09 zastupují tři zákonodárci a Věci veřejné poslankyně Jana Suchá.