Církevní historik Šebek: Věřící platili za odbojové postoje i životem

Řada věřících zaplatila za odbojové postoje životem, říká

Druhá světová válka se dotkla nejen osudů jednotlivců, ale i církví působících na okupovaném území. Duchovní život u nás mohl fungovat jen omezeně. Hostem Dopoledne s Proglasem byl přední odborník na církevní dějiny z Historického ústavu Akademie věd ČR Jaroslav Šebek.

Podle Jaroslava Šebka se věřící za války chovali vlastenecky, řada jejích členů zaplatila za své vyznání i životem. Mezi oběti Heydrichiády v naší zemi patří například lidický kněz Josef Štenberka, který byl popraven spolu s ostatními muži z vesnice. Mnoho duchovních a věřících se dostalo do koncentračních táborů. K nim patří i biskupové Josef Beran a Štěpán Trochta. Pronásledovaní zažili také němečtí duchovní pocházející z oblasti sudetů. K nim se řadí také blahoslavený kněz Engelmar Unzeitig, který působil v obci Zvonková a padl během nacistického režimu.

"Snahy nacistických úřadů byly podobné jako záměry těch komunistických - dostat duchovní život pouze do zdí kostelů. Byly zakazovány velké poutě nebo například procesí. V závěru války docházelo i k tomu, že kvůli válečným operacím nebylo možné sloužit mše svaté."

Situace katolické církve v se výrazně zhoršila po vydání dokumentu Mit brennender Sorge papežem Piem XI. v roce 1937. Odsoudil v něm německý nacismus a rasovou teorii. Následky padly především na věřící v Německu. Situaci blíže popisuje odborník na církevní dějiny z Historického ústavu Akademie věd ČR Jaroslav Šebek.

"Docházelo k četným zatčením, samozřejmě vykonstruovaným. Lidé, kteří šířili myšlenky encykliky, byli pronásledováni. Vybavuje se mi příběh ze sudetů, kdy se do aktivného šíření zapojil také knihkupec Eduard Slůšek, který působil ve Slezsku. Hned po obsazení sudetů byl zatčen, vězněn na různých místech a nakonec dopraven do koncentračního tábora Neuengamme v Hamburku. Zemřel na konci války, kdy byl nahnán na loď Cap Arcona, která byla následně potopena v Severním moři. "

Celý rozhovor s Jaroslavem Šebkem si můžete poslechnout v podcastových aplikacích Spotify, Soundtier nebo Apple Podcasts. 

NyníHudební siesta – 2. část
Skladba: Zvony opus 35 (1913) - Lento; Autor: Rachmaninov Sergej; Dirigent: Kitajenko Dmitrij; Sóla: Samuil Anna - soprán, Popov Dmytro - tenor, Sulimsky Vladislav - baryton; Soubor: Český filharmonický sbor Brno
13:30Knihovnička
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Nedělní pohádka
14:30Blahopřání
15:00Telefonické blahopřání
16:00Písničky z archivu

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony