Církev pro duchovní a materiální podporu uprchlíkům na bělorusko-polské hranici

Církev pro duchovní a materiální podporu uprchlíkům na bělorusko-polské hranici
10. listopadu 2021 Události Autor: Daniel Blažke

Katolická církev v Bělorusku vyzývá k modlitbám za lidi na západní hranici země. "V době, kdy se na hranicích naší země odehrává skutečná humanitární krize, se modleme za lidi, kteří patří k nejzranitelnějším skupinám – migranty a uprchlíky," píše na svém webu catholic.by: "Tito lidé by měli být přijati jako sestry a bratři a najít nový domov a novou naději."

Polská charita mezitím plánuje postavit vyhřívané "stany naděje" s lůžky ve čtyřech farnostech na severovýchodě Polska u hranic s Běloruskem. V těchto stanech se má pomáhat příchozím z Běloruska, řekl zástupce šéfa charity, františkán P. Cordian Szwarc. Podle prohlášení budou stany sloužit i jako místo setkávání lidí, kteří chtějí nabídnout podporu. Obyvatelé polského pohraničí se potýkají nejen se strachem, ale podle katolického sociálního sdružení také s těžkým dilematem. Chtějí mít jistotu a bojí se o své příbuzné. Na druhou stranu cítí silnou morální povinnost pomoci migrantům v nouzi, popsal kněz, který je v regionu už několik dní.

Režim v Bělorusku ani vláda ve Varšavě nepustí zástupce církve do pohraniční oblasti. Polský prezident Andrzej Duda vyhlásil počátkem září výjimečný stav v pásu širokém asi tři kilometry podél více než 400 kilometrů dlouhé hranice s Běloruskem. Od té doby tam humanitární organizace ani novináři nesmějí.

Papež František ve středu vyzval polské věřící ke štědrosti. "Polsko dnes potřebuje lidi s velkým srdcem, kteří slouží s pokorou a láskou, kteří střeží a neodsuzují," apeloval při generální audienci ve Vatikánu. Jako příležitost uvedl čtvrteční oslavy polské nezávislosti. Ve vzpomínce na svého předchůdce Jana Pavla II. upozornil, že svoboda musí být spravována na základě Boží lásky, v duchu vlasti a bratří. "Děkujme Pánu za svobodu," řekl papež. Ačkoli to výslovně nezaznělo, Františkova výzva se podle pravděpodobně týkala i současné situace na polsko-běloruské hranici.

Odhaduje se, že na běloruské straně v současnosti uvízlo v katastrofálních podmínkách asi 3000 lidí ze Sýrie, Iráku a dalších krizových zemí. Polská pohraniční stráž jim brání v překročení hranice, Bělorusko zakazuje opustit pohraniční oblast. Několik lidí zemřelo na podchlazení nebo vyčerpání. Polsko a EU považují Bělorusko za odpovědné za pohyb uprchlíků. Lukašenkův režim obviňuje, že letadly přepravuje desítky tisíc lidí z krizových zemí Blízkého východu a dalších zemí do Minsku a poté na hranice se státy EU – Polskem, Litvou a Lotyšskem. Vláda ve Varšavě čelí kritice za to, že jim odepřela azylové řízení a místo toho je násilím vyhnala zpět do Běloruska.

Katolická církev v Polsku zahájila ve prospěch migrantů na hranicích s Běloruskem celonárodní kampaň. 21. listopadu se budou ve všech kostelích vybírat peníze na charitní programy pomoci v pohraniční oblasti na severovýchodě a na "dlouhodobou integraci" migrantů, oznámil předseda polské biskupské konference, poznaňský arcibiskup Stanisław Gądecki. "Před našima očima se odehrává humanitární katastrofa," prohlásil při páteční mši s tím, že na polsko-běloruské hranici "trpí a umírají lidé". Migranti, kteří tam přišli, jsou podle něj obětí nepřípustných her mezinárodní politiky.

Zdroj: Kathpress

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony