Chudí a lidé bez domova na Vánoce nebudou sami

Chudí a lidé bez domova na Vánoce nebudou sami
23. prosince 2015 Události Autor: Kateřina Kovaříková

Pro chudé, lidi bez domova, opuštěné i nemocné pořádají různé neziskové či křesťanské sdružení štědrovečerní obědy nebo koncerty na mnohých místech republiky. Navštíví je také biskupové z jejich diecézí.

Vánoční oběd nachystají pro lidi bez přístřeší například ženy z azylového domu, které si říkají Kuchařky bez domova. Akci pořádají zítra ve spolupráci s náboženskou obcí Církve československé husitské v Praze 3. Návštěvníci, kteří nemají kde strávit Štědrý den, se mohou těšit na příjemné a teplé zázemí, vánoční koncert, koledy a veganské jídlo od kuchařek z azylového domova. Po večeři bude farář Zdeněk Břeň vést bohoslužbu. 

"Jsme tady poměrně dobrá parta, tak jsem si říkala, že by bylo dobré něco společného a dobrého udělat," vysvětluje svůj nápad akci uspořádat provozní Kuchařek bez domova Tereza Hájková: "Holky moc rády pomáhají, tak jsem si to vzala na starost. I z toho důvodu, že by většina z nich trávila Vánoce sami, takže je to vlastně i akce pro samotné Kuchařky. A samozřejmě i pro ostatní lidi, kteří nechtějí trávit Vánoce sami, aby měli kam přijít," říká Hájková a dodává: "Samozřejmě budeme rádi, pokud přijde co nejvíce lidí. Sehnali jsme na poslední chvíli docela velký příspěvek, takže si myslím, že tak pro sto lidí bychom uvařit mohly," odhaduje Tereza Hájková. Do centra Náboženské obce na Náměstí barikád 1 v Praze 3 lidé mohou dnes v rámci akce nosit také na veřejnou sbírku spacáky, teplé oblečení a hygienické potřeby.

Vánoční oběd nebo večeře čeká zítra na lidi bez domova, uprchlíky či osamělé na více místech v republice. Navštíví je také biskupové českých a moravských diecézí. Například litoměřický biskup Jan Baxant navštíví nemocné přímo u lůžek ve zdejší nemocnici, Jan Graubner se v Olomouci bude účastnit vánočního oběda pro chudé, pořádané komunitou Sant Egidio. Vánoční oběd pro chudé se za přítomností biskupů také tradičně koná i v Brně a v Praze. Zapojit se do příprav může každý.