Cesta domů: 10 let pomoci pečovatelům o umírající
Desetiletí činnosti dnes slaví pražské hospicové sdružení Cesta domů. Zaměřuje se na poskytování paliativní péče nevyléčitelně nemocným a umírajícím lidem v jejich domácnostech a na pomoc lidem, kteří se o své umírající blízké starají.
Za fungováním sdružení se ohlíží výstava otevřená v pražském klubu La Fabrika. "Největší radostí jsou asi naše rodiny, o které naši zdravotníci a sociální pracovníci pečují, kterým pomáhají, které podporují, protože ta služba byla poskytnuta asi 860 rodinám v Praze," řekla Proglasu ředitelka sdružení Martina Špinková s tím, že uvedené číslo vnímá jako svědectví, že lidé jsou stále ochotni o své blízké pečovat doma až do poslední chvíle jejich pozemského života. "Jejich nejbližší je doprovodili, dokázali něco, čeho se snad ze začátku báli, nevěřili si a to je myslím největší důvod k radosti, že ještě umíme být si nablízku," poznamenala ředitelka sdružení.
Těžkostí je podle ní skutečnost, že služba stále nepatří do systému veřejné zdravotní a sociální péče. "Jsme závislí na darech a grantech," uvádí Špinková. I v rámci oslav jubilea Cesta domů vyzývá své příznivce, aby na ni pamatovali s příspěvkem. Veřejnosti se prezentovala i formou soutěže, v níž měli lidé hledat odpověď na otázku Co je domov?
I činnost Cesty domů přispěla ke změně společenského postoje k paliativní péči a problematice umírání vůbec, myslí si Martina Špinková. "Více se o tom mluví, víme, co je hospic. Víme, že se toho bojíme, umíme to nějakým způsobem pojmenovat, i když si v mnoha věcech rady nevíme. Myslím, že hlavně nás bude těšit, když se nebudeme bát a budeme myslet na to, abychom se o své blízké uměli postarat a byli spolu i na konci života, nejen v jeho letu," uvedla ředitelka sdružení Cesta domů.