České humanitární organizace na pomoc Pákistánu

4. srpna 2010 Události Autor: Filip Breindl

Ničivé povodně vyvolané silnými monzunovými dešti připravily v Pákistánu o život na 1500 lidí a celkově postihly více než 3 milióny obyvatel. V zemi se šíří nemoci a velká voda také ničí značnou část úrody. Veřejnost v ČR může na zmírnění následků přírodní katastrofy přispět prostřednictvím Charity ČR nebo společnosti Člověk v tísni, které vyhlásily veřejnou finanční sbírku.

Charita ze svého krizového fondu uvolnila 100 tisíc korun. Mají pomoci při nákupu základních potřeb jakou jsou potravinové balíčky, tablety na čištění vody či hygienické pomůcky. "Skutečně se jedná o katastrofu nebývalého rozsahu, přičemž předpoklad je, že se to bude jen zhoršovat, protože je teprve začátek období dešťů," uvedl vedoucí humanitárního oddělení Charity ČR Pavel Gruber. Do některých oblastí se ještě záchranáři nedostali, velká voda se navíc dostává i do dalších regionů země, kde ničí úrodu a podle OSN může části Pákistánu hrozit hladomor. Příspěvek na charitní konto pomoci Pákistánu může každý zájemce zaslat na humanitární konto 39 33 682/0800, variabilní symbol 132.

Přerozdělení peněz chce charita zabezpečit prostřednictvím svých pákistánských spolupracovníků, s nimiž je v kontaktu od ničivého zemětřesení v pákistánském Kašmíru v říjnu 2005. Stejný postup zvolila společnost Člověk v tísni, která navíc do Pákistánu vysílá své humanitární pracovníky. "Už jsme mobilizovali řadu svých známých, kamarádů, bývalých zaměstnanců, kteří už připravují jednotlivé kroky pro začátek větších humanitárních aktivit," popsal koordinátor pomoci Tomáš Kocián. Připomněl, že humanitární pracovníci budou už od začátku usilovat o zastavení epidemií - počet nakažených chorobami ze zkažené vody přesáhl 100 tisíc. Peníze vybrané ve veřejné sbírce také podle Kociána poslouží k zabezpečení přístupu k pitné vodě, potravinám či lékům a také stavbě provizorních přístřešků nebo dodávkám nářadí; po přesnějším zjištění povodňových škod i k dlouhodobé obnově. Sbírkové konto Člověka v tísni má číslo 50 985 098/0300, lze také zaslat dárcovskou SMS v ceně 30 Kč, a to na číslo 8 7777 ve tvaru DMS PAKISTAN.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony