Česká mše vánoční bude znít pro dobrou věc krajanům v Rumunsku

Česká mše vánoční bude znít pro dobrou věc krajanům v Rumunsku
26. listopadu 2021 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Spolek Rybovka v Banátu představí svůj projekt, v kterém chce Českou mši vánoční zprostředkovat krajanům v oblasti Banátu. Ti, podle zjištění spolku, toto klasické dílo neznají. Rozhodli se proto ho místním nabídnout. Na portále donio spustili kampaň a pilně nacvičují, aby v prvním týdnu nového roku mohli Rybovku v Rumunsku zahrát. 

Symfonický orchestr a smíšený pěvecký sbor, který se plánuje vydat začátkem roku do vesnic jako je Svatá Helena, Gernik, Rovensko, Eibenthal a Bígr, tvoří muzikanti z řad profesionálů i amatérů. Myšlenka nadchla na 44 muzikantů a zpěváků. Mezi nimi je i náš zvukař Ladislav Kubišta, který přiblížil, čím budou jejich vystoupení specifická: "Noty budou stejné, směr bude udávat dirigent Jaromír Gamba, ale provedení se určitě bude lišit atmosférou. Hudebníci jsou mnohdy neustálým hraním Rybovky unavení, protože u nás to je, řekl bych, denní chléb vánoční. Náš projekt ale nabízí ozvláštnění. Lidé v oblasti Banátu Rybovku neznají, přináší to pro muzikanty tedy určité kouzlo, které se v interpretaci dozajista projeví. To publikum je vlastně za odměnu." Celá akce bude podle organizátorů mít i sekundární dopad v tom, že si místní budou moci přivydělat. "Tamní ekonomická situace je velmi neutěšená, díky pracovním příležitostem, které projekt místním přinese, to bude pro protagonisty i o něco radostnější, což se, věřím, promítne do jejich herního projevu," vyzdvihl Kubišta s tím, že uvažují i o navštívení dalších krajanů ve světě.

Část České mše vánoční je možné si vyslechnout dnes od 16. hodiny na náměstí Svobody v Brně. Další podrobnosti nabízejí webové stránky a sociální sítě spolku Rybovka v Banátu.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony