Bohumil Hrabal, nejpřekládanější český spisovatel, se dočká souborného vydání svých děl

Bohumil Hrabal, nejpřekládanější český spisovatel, se dočká souborného vydání svých děl
19. ledna 2014 Události

Ke stému výročí narození spisovatele Bohumila Hrabala připravuje nakladatelství Mladá fronta vydání některých jeho spisů. Zprávu zveřejnil tento týden časopis Respekt. Bude se jednat o sedm svazků vybraných Hrabalových textů. Z řad zájemců o Hrabalo dílo se však ozývá i kritika.

Editoři, kteří mají na starost sestavení textů, vychází z jediných kompletních autorových Sebraných spisů, které vydalo nakladatelství Pražská imaginace v 90. letech. Za kompletní vydání Sebraných spisů se už před rokem otevřeným dopisem zasazoval nakladatel Tomáš Weiss. Hledal tak mecenáše, který by tento projekt zafinancoval. „Na tu iniciatuvu nikdo nereagoval. Ozvali se dva takoví drobní dárci, kteří by jako na Národní divadlo dali pár korun. Potom se ale ukázalo, že se ani tak nehledají peníze, ale spíše forma jakou se to má vydat. Takže nakonec peníze utekly do pozadí a začalo se řešit, jestli spisy vyjdou takové nebo kritické anebo vybrané nebo zdali se jenom ty knihy, které vydala Mladá fronta, dají do bedny. Teď už je jasné, že něco vyjde a že to bude vycházet postupně až do výročí smrti Bohumila Hrabala v roce 2017,“ uvedl Weiss.
 
Nové spisy vyjdou poprvé letos v březnu, poslední potom v roce 2017. Otevřený dopis, který podepsal například režisér Jiří Menzel, herečka Magda Vášáryová nebo spisovatel Jáchym Topol podle jeho iniciátora Tomáše Weisse napomohl alespoň k vydání částečných spisů. „Důležitou věcí bylo, že se už rok dopředu o tom začalo více mluvit. To je asi i jedna z věcí, kde má iniciativa zářez na pažbě, že tu debatu rozjela. Vykoplo se nějaké téma, o kterém se předtím mlčelo, a vypadalo to, že se nebude nic dít, což bylo hlavním důvodem, proč vznikla samotná iniciativa na podporu vydání děl Bohumila Hrabala. Vypadalo to, že bude ticho po pěšině a že když bude sté výročí Hrabalova narození, tak si v televizi pustíme Slavnosti sněženek a tím to skončí. Tak to mi přišlo takové jako trapné,“ okomentoval důvody vzniku otevřeného dopisu Weiss.  
 
I když je podle Weisse vydání některých Pomník nad rodným domem B. Hrabala v Brně-Židenicích na Balbínové ulici. Foto: J. Krejčítextů posun, kompletní Spisy by u světově uznávaného autora měly být samozřejmostí. O zájmu o Hrabalovo dílo svědčí například i fakt, že se autor stal nejpřekládanějším českým spisovatelem 20. století. Těší se oblibě především v Polsku, Maďarsku, Itálii, Francii, Německu, ale i v Číně. Jeho dílo rovněž zpopularizoval režisér Jiří Menzel, který za film Ostře sledované vlaky získal v roce 1968 Oscara. Dvacet let po natočení  trezorového filmu Skřivánci na niti pak na filmovém festivalu v Berlíně obdržel Zlatého medvěda, významnou mezinárodní cenu za svůj tvůrčí počin. 
 
Kromě oslav výročí Hrabalova narození hodlá Česká televize natočit snímek Krasosmutnění a to podle stejnojmenné spisovatelovy knihy. Už tento pátek pak Národní divadlo v Brně uvede premiéru hry Ostře sledované vlaky v režii Iva Krobota. Novinkou je, že scénář vychází také z rané Hrabalovy povídky Kain. „Je to taková volná montáž, otevřený dialog. Ani deset dnů před premiérou jsme to v textové rovině ještě neuzavřeli,“ vyjádřil se k inscenaci Krobot.
 
Bohumil Hrabal se narodil 28. března v Brně-Židenicích. Zemřel v roce 1997 po pádu z okna pražské nemocnice. O příčinně smrti se stále vedou debaty. Zdali se jednalo o sebevraždu nebo nešťastnou náhodu, zůstane pravděpodobně navždy nedořešenou záhadou nejen české literatury.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony