Bohoslužbou v Betlémské kapli začalo Husovské trienium
Na řadě míst Česka i zahraničí se dnes uskutečnily připomínky výročí upálení křesťanského reformátora Mistra Jana Husa. Akce s ekumenickou účastí se uskutečnily například v Husově rodišti nebo na Kozím hrádku. Bohoslužba Církve československé husitské v pražské Betlémské kapli zahájila tříleté přípravné období, které bude předcházet 600. výročí Husovy smrti v roce 2015. Husitská církev chce v tomto období zdůraznit význam Jana Husa v českém i mezinárodním kontextu.
Vzpomínkové bohoslužby Církve československé husitské v pražské Betlémské kapli se zúčastnili také například kardinál Miloslav Vlk, jenž připomněl slova Jana Pavla II., který nad Husovou smrtí vyjádřil lítost. Přítomen byl také plzeňský biskup František Radkovský, předseda ekumenické komise pro Husovo jubileum v roce 2015, na které dnešní bohoslužba v Betlémské kapli zahájila tříletou přípravu.
Patriarcha Církve československé husitské Tomáš Butta při dnešním shromáždění v Praze představil takzvané Memorandum o porozumění, které tato církev podepsala s německou obcí Kostnice, kde Hus před téměř 600. lety zemřel. „Hus je významnou osobností duchovních dějin našeho národa i Evropy, je spojen s našimi kulturními kořeny, přestože vycházel z autorit, byl schopen nových přístupů k životu," řekl patriarcha Tomáš Butta. Hus si proto podle něj zaslouží pozornost i v dnešní době.
Text memoranda obsahuje hlavní body spolupráce po dobu takzvaného Husovského trienia, zahrnuje ekumenické i mezinárodní iniciativy. Z tohoto důvodu na bohoslužbu dorazil také zástupce města Kostnice. Do Německa zase odjel pražský biskup husitské církve David Tonzar, aby se účastnil tamního setkání u Husova kamene.