Biskupové zakončili jednání v Olomouci, hovořili o správě majetku i volbách
Po dvou dnech skončilo v Olomouci plenární zasedání České biskupské konference. Zabývalo se například bilancí návštěvy Ad limina apostolorum, přípravou na Světové setkání mládeže v Krakově v roce 2016 nebo jubileum Mistra Jana Husa o rok dříve. Řeč byla také o realizaci majetkového vypořádání katolické církve se státem.
"Stále jsme v situaci, kdy počet vyřízených žádostí je žalostně malý. Nedosahuje ani deseti procent, ačkoli ve významné části žádostí už uplynula lhůta, kterou zákon ukládá státním institucím k vyřízení. Na druhou stranu jsme konstatovali, že za současné situace, kdy konečně máme vládu, která - jak věříme - má perspektivu, došlo k tomu, že se začínají řešit konkrétní problémy, nikoli že se vyčkává na jakousi politickou stabilitu," poznamenal k tomu generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub.
Zástupci katolické církve podepsali v Olomouci smlouvu s Československou obchodní bankou (ČSOB) o zřízení investičního fondu s proměnným kapitálem, do kterého církev vloží část finančních prostředků získaných od státu v rámci majetkového vypořádání. "Chtěli jsme, aby způsob, jakým budeme zajišťovat budoucnost, byl zodpovědný a etický. To znamená, abychom neinvestovali do věcí, které nejsou v souladu s tím, co katolická církev hlásá ve svých praktických přístupech k životu. Zároveň jsme hledali způsob, abychom investovali společně, aby to byla věc, která bude mít také svou zodpovědnost v profesionalitě," komentoval to Tomáš Holub a dodal: "Je to znamení zodpovědnosti za budoucnost. Nechceme a nesmíme si dovolit projídat peníze budoucnosti."
Biskupové na svém zasedání také připravili prohlášení k nadcházejícím volbám do Evropského parlamentu. Při bohoslužbách se bude číst o příštím víkendu, týden před výběrem europoslanců. Podle kardinála Dominika Duky obsahuje zejména apel k odpovědné volební účasti, v níž církev spatřuje základ fungování demokratického systému: "Tady musí být mnohem větší koncepce a také kompetence. To je důvod, proč církve, nejen římskokatolická, stále tlučou na ten volební buben a vyzývají - běžte k volbám, uvažujte jako racionální bytosti, ne jenom jako emocionální tvorové. Důležité je, abychom si uvědomili, že demokratický systém je systémem, který nám všem dává možnost spoluzodpovědnosti," uvedl pražský arcibiskup s tím, že stejným základem fungování společnosti je také její etický řád, což je důvod, proč církev vstupuje do debaty o ochraně života či rodiny.