Biskup Vokál v Budapešti: Život v Kristu daruje všem radost, Evropa má být milosrdná

Biskup Vokál v Budapešti: Život v Kristu daruje všem radost, Evropa má být milosrdná
11. září 2021 Události Autor: Filip Breindl

Čeští účastníci Mezinárodního eucharistického kongresu v Budapešti se setkali při mši svaté, kterou v tamním kostele svaté Alžběty celebroval královéhradecký biskup Jan Vokál. Na závěr upozornil na promluvy dvou evropských kardinálů v mezinárodním programu.

Zmínil slova Angela Bagnasca z Itálie o sekularismu, který přebírají i věřící lidé, když se rozhodují žít, jakoby Bůh nebyl, a dále vyjádření Jeana-Clauda Hollericha, který vede biskupskou komisi zemí Evropské unie (COMECE). Jan Vokál je jejím místopředsedou a ze slov lucemburského kardinála vybral: "Nesmíme hledět zevnitř Evropy přes zavřené dveře, nesmíme mít uzavřeno a šetřit klidný tok života, ale musíme myslet i na ty, kteří klepou zvenčí na dveře Evropy, protože zde hledají naději. Ti, kteří mají hlad, utíkají před válkou, před násilím a pronásledováním. A nemůže nám křesťanům, kteří máme žít milosrdně podle vzoru Kristova, být lhostejné - říkal: Přimlouvám se za Evropu milosrdnou, za Evropu křesťanskou, za Evropu samaritánskou. Tam je to krásně vyjádřeno," uvedl biskup Vokál. Podle něj a kardinála Hollericha slovně bránit určité hodnoty, ale nežít podle nich, představuje stejnou chybu jako vnucování nějaké ideologie druhým.

Eucharistie má být zdrojem síly pro vedení křesťanského života v radosti a službě druhým, shrnul svou promluvu Jan Vokál: "Právě v Eucharistii vidíme, jakým náš život v té naší Evropě, v našem světě, má být. Život v Kristu, který se obětuje, daruje, daruje všem radost," zmínil královéhradecký biskup. V mezinárodním programu vystoupil i kardinál Dominik Duka, který poukázal na duchovní kořeny hostitelského Maďarska i na historické pozadí eucharistických kongresů s tradicí od druhé poloviny 19. století. Týdenní program v Budapešti završí nedělní mše svatá, kterou na náměstí Hrdinů bude sloužit papež František.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony