Biskup Cikrle na Velehradě: Opatrujme celospolečenské dědictví věrozvěstů
Brněnský biskup Vojtěch Cikrle byl kazatelem při mši svaté na Národní cyrilometodějské pouti na Velehradě. Připomněl také přípravu na rok 2013, oslavu 1150 let od začátku misie soluňských bratří na našem území - její letošní část se soustředí na svátost křtu.
„Dědictví otců, které nám má být zachováno, jak o to prosíme ve známé písni, se bezpochyby dotýká i těch, kteří se za věřící nepovažují. Hodnoty tohoto dědictví jsou kořeny, ze kterých vyrůstala Evropa nejen po stránce náboženské, ale i sociální, kulturní, právní.... Jde o bohatství, které může přinášet naší společnosti i osobně každému z nás více užitku, než si myslíme. A my všichni bez rozdílu, máme toto dědictví společně nejen opatrovat a rozvíjet, ale především z něho žít. Kéž se tak stane," zakončil biskup Cikrle svou promluvu. Na závěr bohoslužby se udělovala ocenění České biskupské konference. Řád sv. Cyrila a Metoděje obdržel skladatel Antonín Tučapský, děkovné uznání si převzali básnířka a výtvarnice Gertruda Gruberová-Goepfertová a spisovatel a dlouholetý vězeň komunistického režimu Karel Vysloužil a pamětní medaili za obětavé působení ve funkci kaplana Armády ČR dostal Miroslav Zdík Jordánek.
Podle pořadatelů pouti a souvisejících Dní lidí dobré vůle se svátečního programu zúčastnilo celkem přes 40 tisíc lidí. Přes nepříznivé počasí v pondělí a probíhající stavební práce v bazilice i jejím okolí nedošlo k žádným komplikacím ani narušení pořádku. "Je vidět, že poutníci nejsou žádní výtržníci," řekl k tomu podle ČTK mluvčí uherskohradišťské policie Aleš Mergental.
Návštěvníci cyrilometodějské pouti se i letos mohli podílet na takzvaném velehradském rukopisu. K opsání několika veršů Písma svatého je pozvalo České katolické biblické dílo. "Když člověk jenom čte, je určitá vrstva nitra zasažena. Když je nucen i psát, co vidí, podílí se na tom ztvárnění mnohem víc, čili je větší šance, že ten text do něj hlouběji pronikne, že mu víc toho textu zůstane," uvažuje o významu ručního přepisování Bible ředitel Českého katolického biblického díla P. Petr Chalupa.
Zejména včera se konaly i další doprovodné akce cyrilometodějské pouti na Velehradě, které vyvrcholily večerním benefičním Koncertem lidí dobré vůle. Stejně jako v předchozích letech se na sportovním programu podílel bývalý fotbalový reprezentant a mistr Evropy z roku 1976 Antonín Panenka. Na místním hřišti dohlížel na dovednostní soutěže malých fotbalistů. "Atmosféra je tady nádherná, protože lidi tu mají k sobě blízko, mají asi nějakého společného jmenovatele," ocenil autor vršovického dloubáku velehradské slavnosti, kterých se účastnili také vozíčkáři nebo pěší poutníci.
Setkáním s historií slovanského křesťanství i výzvou k jednotě Východu a Západu je velehradská pouť pro řeckokatolického biskupa Ladislava Hučka. "Je příležitostí připomenout si naše kořeny, z kterých křesťanství také vyrostlo, naši minulost, věci radostné, ale někdy i smutné, jak jsme využili některé příležitosti, možnosti, a jak jsme některé zase nevyužili a zanedbali. Žijeme teď, v této době, a tak se musíme zamyslet, co ta minulost pro nás znamená," řekl biskup Hučko, který na Velehradě předsedal byzancké liturgické slavnosti.