Bezpečně na internetu
O nebezpečích, s nimiž se mohou setkat děti na internetu, a o možnostech ochrany před nimi jsme hovořili s ředitelem Národního cetra bezpečnějšího internetu Jiřím Palyzou.
S jakými riziky se dětský uživatel internetu může setkat?
První z nich je spojené s tím, že internet je anonymní prostředí. Dítě, které nemá zkušenosti s online komunikací, zde může velmi snadno „skočit na lep“ potenciálnímu (sexuálnímu) deviantovi, případně agresorovi, který se může velmi propracovanými metodami pokoušet dítě zmanipulovat tak, aby je v pozdější době vylákal na fyzickou schůzku v reálném světě. Je třeba si uvědomit, že komunikace na internetu je anonymní, tzn. že nikdy nemáte jistotu, kdo je na druhé straně počítače.
Druhé nebezpečí spočívá ve zneužívání osobních dat. Nezkušení uživatelé nejsou obezřetní z hlediska sdělování osobních dat, tedy jmen, příjmení, adresy, telefonního čísla, adresy, čísla platební karty, informací týkající se jejich blízké rodiny nebo aktivit, které s rodinou budou vykonávat. Tato data by si měl každý uživatel chránit a být si vědom toho, že v prostředí internetu nad nimi ztrácí jakoukoliv kontrolu.
Poslední skupinou, která je potenciálně velmi nebezpečná z hlediska dětského uživatele, jsou stránky se škodlivým obsahem. Jedná se např. o stránky šířící dětskou pornografii, násilí, extrémní stránky, případně stránky, které mohou nabádat k sebepoškozovacím aktivitám.
K těmto základním třem skupinám se přidávají různé formy komerčních útoků, kdy se děti stávají oběťmi komerční „masáže“ firem, jež se snaží dítě zmanipulovat a vytvořit si z něj svého zákazníka.
Co mohou rodiče dělat, aby ochránili své děti před těmito nebezpečími?
Metod je mnoho. Jedna z nich spočívá samozřejmě v tom, že rodiče dětem nastaví různé formy dětské ochrany, které jsou dnes poměrně široce dostupné. Může se jednat o nastavení přímo v prohlížeči, v mobilním telefonu příp. v počítači. Rodiče se tak pokusí omezit dítěti internetové prostředí, aby výskyt škodlivých stránek byl co nejmenší. Problematické je na tomto řešení skutečnost, že děti dnes manipulují s internetem velmi obratně, a jestliže nenajdou cestu, jak tuto ochranu obejít, mohou použít k přístupu na internet jiný zdroj – u kamaráda, spolužáka nebo použít chytrý telefon s připojením na internet. Tyto restriktivní metody jsou na jednu stranu snadno nastavitelné, na druhou stranu na děti moc nepůsobí. Projevuje se zde totiž klasické „zakázané ovoce“, které nejvíce chutná.
Je proto dobré s dětmi, které chtějí do internetu vstoupit – dnes se jedná o děti v raném školním věku – otevřeně pohovořit a vysvětlit jim nebezpečí a potenciální rizika, která na internetu existují. Aby si toho byly vědomy a aby minimalizovaly rizikové projevy chování, které by je mohly do budoucna ovlivnit a vrátit se ve formě negativní zpětné vazby.
Je třeba obezřetně pracovat s vlastními daty, dávat si pozor, s kým komunikuji, nenavazovat ihned rozhovor a neotevírat se každému člověku, který se se mnou snaží navázat přátelství. Být si vědom toho, že v prostředí internetu fungují určité nepsané etické normy chování, podobně jako v reálném světě. Nenadávám ostatním, nezapojuji se do štvavých diskusí apod. To jsou všechno věcí, které je možné do budoucna velmi snadno zneužít proti dětem.
Co nabízí Národní centrum bezpečnějšího internetu?
Národní centrum bezpečnějšího internetu je nevládní nezisková organizace, jejímž cílem je především šířit osvětu a informovanost v oblasti potenciálních rizik online komunikace. Projekt saferinternet.cz je evropským projektem, Národní centrum bezpečnějšího internetu pro něj realizuje osvětovou část. Projekt se sestává ze tří modulů. První je informační a osvětový, druhý se týká linky bezpečí, třetí se týká hlášení škodlivého obsahu na internetu, jedná se o tzv. Horkou linku.
Co se týče informační a osvětové části, provozujeme v jejím rámci dvě webové aktivity. Na stránkách saferinternet.cz se snažíme informovat o nejširší problematice týkající se bezpečnosti internetu, a to z hlediska prevence i aktivních událostí. Informujeme o různém šíření škodlivého obsahu. Snažíme se též informovat o tom, jakým způsobem se mají uživatelé internetu nejširšího věkového rozpětí na internetu chovat (od nejmladších až po seniory), aby minimalizovali potenciální rizika, která zde existují. Na stránkách bezpecne-online.cz nabízíme přímo ke stažení metodiky či různé zvukové materiály, které mohou použít pedagogové nebo rodiče k osobnímu vzdělání i k šíření mezi své svěřence, např. mezi děti při vyučování. K našim dalším aktivitám patří i pořádání školení.