Benefiční akce na podporu dobrovolnictví v Českých Budějovicích
Dobrovolnické centrum ADRA, Dobrovolnické centrum při Diecézní charitě, Salesiánské středisko mládeže a pracoviště Jihočeské univerzity při Ústavu sociální práce Zdravotně sociální fakulty – to jsou čtyři českobudějovické organizace, které se 1. dubna 2011 od 15.00 do 17.00 hod. představí veřejnosti v rámci benefiční akce na podporu dobrovolnictví v sociálních službách.
Celou akci bude moderovat herečka Petra Špalková, patronka a mediální tvář českobudějovického dobrovolnictví.
Letošní rok byl vyhlášen Evropským rokem dobrovolnictví. I proto se českobudějovické organizace pracující s dobrovolníky v sociálních službách spojily ve sdružení „Dobrovolnictví pro České Budějovice“ a naplánovaly společnou benefiční akci, jíž je Proglas mediálním partnerem. Čtyři zmíněné organizace se představí V Mercury Centru v Českých Budějovicích.
Od 15:00 do 17:00 proběhne prezentace dobrovolnictví, a zároveň bude připraven kulturní program. "Pro diváky bude kromě prezentace zmíněných organizací, připraven také kulturní program, budou to různá hudební nebo taneční vystoupení, ale mohou se těšit např. i na africké bubny. Celou akci bude moderovat herečka Petra Špalková, která je patronkou a mediální tváří českobudějovického dobrovolnictví. Lidé se také o činnosti organizací a o dobrovolnictví budou moci dozvědět prostřednictvím informačních panelů, které budou v okolí pódia", říká o programu odpoledne jedna z organizátorů Markéta Drdova z Dobrovolnického centra ADRY.
"...dobrou vůlí proti lhostejnosti".
Dobrovolnické centrum ADRA
ADRA obecně je celosvětová humanitární a dobrovolnická organizace. V Budějovicích funguje od roku 2002, kdy dobrovolníci velmi aktivně pomáhali při likvidaci následků povodní. Od roku 2006 začali v Českých Budějovicích fungovat také dobrovolníci, kteří pravidelně navštěvují klienty v domovech pro seniory a v sociálních zařízeních pro osoby s postižením (včetně dětí). V současné době má DC ADRA Č. Budějovice ve své péči 7 smluvních zařízení. Dobrovolníci klientům např. čtou, povídají si s nimi, malují, hrají hry, chodí na procházky, ale fungují např. i v počítačových kroužcích, jako arteterapeuti, muzikoterapeuti apod. Za ADRu se také školí psychosociální tým, připravený pomáhat v případě hromadných neštěstí a živelných katastrof (KIP).
Dobrovolnické centrum při Diecézní charitě České Budějovice
Centrum organizuje dobrovolníky na několika úrovních. Jednou z činností jsou návštěvy u seniorů a nemocných, a to převážně u klientů doma. Tam dobrovolník pomáhá např. i s úklidem, nákupy apod. Dobrovolníci dělají společnost také lidem s mentálním postižením či psychicky nemocným. Dále charita organizuje kroužky a doučování dětí - především pro děti ze sociálně slabších rodin. Další dobrovolnickou aktivitou je pomoc lidem ve výkonu trestu, konkrétně vězeňská korespondence. Posledním programem je nově se rozbíhající dobrovolnictví v nemocnici.
Salesiánské středisko mládeže
Zde jsou dobrovolníci v pozici pedagoga volného času. Tráví veškerý čas s dětmi. Salesiánské středisko organizuje velké množství kroužků, ale i nízkoprahové kluby, dětské tábory apod. Klienty střediska jsou děti většinou romského původu převážně ze sídliště Máj a Šumava v Českých Budějovicích.
Pracoviště Jihočeské univerzity při Ústavu sociální práce Zdravotně sociální fakulty
Fakulta organizuje čtyři programy. V programu canisterapie dochází dobrovolník společně s canisterapeutickým týmem ke klientům. Program Pět P pomáhá vytvářet přátelství mezi dětmi a staršími kamarády – dobrovolníky. Centrum pro seniory PATUP nabízí trénování paměti, poradenství a testování paměti. Posledním programem je dobrovolnictví na 2. oddělení následné péče – onkologii v nemocnici České Budějovice. Zde se dobrovolníci snaží pacientům zpříjemnit pobyt v nemocničním zařízení.