Benedikt XVI. v Erfurtu: Ekumena není politický proces
Nedorozuměním jsou podle papeže Benedikta XVI. očekávání, že jeho současná návštěva Německa urychlí sbližování katolické a evangelické církve. "Víra není něco, co je možné vymyslet nebo vyjednat. Je to základ, podle něhož žijeme, ne rozvažování o přednostech a záporech," zdůraznil papež během ekumenické bohoslužby v Erfurtu.
Podle Benedikta XVI. nemůže být cílem ekumenických snah dosažení kompromisu mezi naukami. Cestu k jednotě západního křesťanství spatřuje "hlubokým vcítěním se a vžitím do víry." Podtrhl také společný prvek všech křesťanů, jímž je ochrana lidské důstojnosti. Ekumenická bohoslužba se konala v augustiniánském klášteře v Erfurtu, kde působil Martin Luther a roku 1517 zde zveřejnil své reformační teze. Papež ocenil jeho touhu po pravdě v Bohu, evangeličtí představitelé ho pozvali k oslavám 500 let reformace v roce 2017 s tím, že Luther byl osobností obou hlavních proudů západního křesťanství.
V komentářích evangelických představitelů k dnešní návštěvě Benedikta XVI. v Erfurtu zaznělo ocenění, že Benedikt XVI. přijal pozvání ke společnému setkání, i částečné zklamání. Evangelický biskup z Berlína Markus Dröge vyjádřil nesouhlas s příměrem k politickým kompromisům. Premiérka hostitelské spolkové země Durynsko Christine Lieberknechtová, evangelická teoložka, naproti tomu vyjádřila pochopení pro zdrženlivost Benedikta XVI. s tím, že ekumena se musí vyvarovat zdánlivě jednoduchým krokům. "Nebylo správné od tohoto setkání očekávat zázraky," řekl k tomu za německé katolíky kardinál Karl Lehmann, podle něhož je papežův důraz na důkladnou přípravu všech kroků v ekumenickém procesu logický a nezbytný. Návštěva Benedikta XVI. v Erfurtu má být signálem a výzvou k takové práci, uvedl kardinál Lehmann.
Závěr dnešního programu prožil papež Benedikt XVI. na durynském poutním místě Etzelbach, kde vedl modlitbu mariánských nešpor. Pozdravy místních církevních představitelů a politiků se nesly ve znamení oslavy německé jednoty - papež poprvé navštívil některou z nových spolkových zemí, tedy bývalou součást komunistické NDR. Převzal také symbolický kříž z drátů někdejších zábran na vnitroněmecké hranici.