Benedikt XVI.: Oživme touhu hlásat víru současnému člověku
Z rozhodnutí papeže Benedikta XVI. dnes katolická církev vstupuje do Roku víry. Začíná 50 let po zahájení druhého vatikánského koncilu, který připomněla i dopolední mše na svatopetrském náměstí v Římě.
K 11. říjnu 1962 se vztahoval například vstupní průvod, který byl analogií k procesí koncilních Otců, kteří mířili do svatopetrské baziliky. Lektoři při liturgii také použili koncilový ambon a kopii tehdejšího evangeliáře. "Koncil nevynalezl novou materii víry. Měl starost, aby v proměnlivém světě byla víra živou vírou," uvedl Benedikt XVI. s tím, že Rok víry nemá být připomínkou výročí, ale oživení tehdejšího "pozitivního napětí v církvi vedené touhou znovu hlásat víru současnému člověku." Svatý otec, který patřil k teologickým poradcům koncilu, vyjádřil přesvědčení, že koncilní dokumenty tvoří konkrétní a přesný základ podobným snahám, jinak tomu je u některých pozdějších interpretací.
Ve svém kázání, které následovalo po čtení ze 4. kapitoly Lukášova evangelia ("dnes se splnilo Písmo"), se Benedikt XVI. přihlásil k myšlence svolavatele koncilu, blahoslaveného Jana XXIII., jenž sněm považoval za shromáždění sloužící ochraně posvátné nauky a jejímu účinnému hlásání. Papež také pastorační aktivity svých předchůdců podobné nynějšímu roku víry - stejný rok vyhlášený Pavlem VI. v roce 1967 a jubilejní rok 2000 slavený z iniciativy blahoslaveného Jana Pavla II. Podle Benedikta XVI. se současná doba potýká ještě více než tehdy s projevy, které se snaží odsouvat křesťanství ze života společnosti. Věřícím dnes římský biskup řekl, že to vnímá i jako výzvu pro novou evangelizaci: "Právě vycházíme-li ze zkušenosti této pouště, prázdnoty, můžeme nově objevit radost z víry a její důležitost pro sebe. Na poušti se objevuje hodnota toho, co je pro život podstatné. V současném světě tak existuje bezpočet znamení často implicitně nebo negativně vyjadřujících žízeň po Bohu, po nejzazším smyslu života. Na poušti je potřeba především lidí víry, kteří svým vlastním životem ukazují cestu k zaslíbené zemi a tak udržují naději bdělou," řekl papež Benedikt XVI. při mši, které se zúčastnili také ekumenický patriarcha Cařihradu Bartholomaios I., anglikánský primas Rowan Williams nebo členové zasedání biskupské synody, na níž Českou biskupskou konferenci zastupuje litoměřický biskup Jan Baxant.