Běh pro Paměť národa: studentka brněnského gymnázia běžela na připomínku Marty Kubišové

Běh pro Paměť národa: studentka brněnského gymnázia běžela na připomínku Marty Kubišové
19. září 2020 Události Autor: Anežka Hlávková

Na několika místech České republiky se dnes uskutečnil benefiční Běh pro Paměť národa. Svojí účastí na něm lidé mohli finančně podpořit projekt zaznamenávající vzpomínky na události 20. století.

Běh je zajímavý i tím, že si každý ze závodníků smí zvolit životní příběh některé z osobností 20. století, a tak připomenout jeho odkaz. Jedna z účastnic brněnského běhu, studentka Biskupského gymnázia Patricie Pitrunová Proglasu prozradila, kterou osobnost si zvolila ona. „Nakonec jsem si zvolila Martu Kubišovou, protože se mi líbí, že vždycky šla proti proudu. A i přesto, že měla krásný hlas, se musela vzdát své kariéry. Toho si na ní cením. Mohla vydělávat spoustu peněz, ale i přesto se rozhodla se toho všeho vzdát. A druhý důvod je i ten, že se mi líbí její písně,“ vysvětlila Proglasu Patricie Pitrunová. Ta běžela nejdelší možnou, tedy desetikilometrovou trasu. Respondentka dokonce zvítězila v kategorii Z34. „To jsou ženy mladší 34 let,“ vysvětluje a přiznává, že běh byl poněkud náročný. „Byl to můj zatím nejdelší závod. Doteď jsem běžela trasy o maximální délce 8 km.“ Proto se teď raduje jak z vítězství, tak z překonání sama sebe. „Běh byl opravdu náročný, ale stálo to za to. Atmosféra běhu byla skvělá. Organizátoři byli moc milí, moderátor byl zábavný a v kombinaci s partou skvělých spoluzávodníku se běželo opravdu skvěle,“ mluví v samých superlativech závodnice.

První impulz pro účast na Běhu pro paměť národa dostala od své matky. Ta sama taky běžela. Patricii přesvědčil jak výběr ze dvou možných délek tras, tak především zaměření běhu, který je koncipován jako dobročinný. „Běh jako takový a navíc v kombinaci s tím, že je benefiční, se mi líbí. Svým startem tak můžu přispět do takového projektu, jakým je Běh pro paměť národa,“ vysvětlila Pitrunová. Matka nebyla jediná, kdo jí o Paměti národa řekl. „Ve škole nám promítali pár jejich krátkých YouTube videí,“ uvedla na pravou míru Patricie. I když přiznala, že pro ni, na rozdíl od některých spolužáků, nebyl obsah videí něčím zcela novým. Uvedla, že doma o tématech Paměti národa hovoří.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony