Do českých kostelů pronikají charitativní kiosky

Do českých kostelů pronikají charitativní kiosky
12. listopadu 2019 Události Autor: Jana Kuklová

Návštěvníci některých kostelů, zejména v Praze, si mohou všimnout bílého moderního sloupku umístěného u vchodu do chrámu. Jedná se o tak zvaný charitativní kiosek.

Díky těmto platebním terminálům mohou lidé bezhotovostně přispět na charitativní či jiné účely farnosti. K poslání daru tak stačí pouze přiložit kartu nebo telefon. “Provozovatel, ať už je to kostel nebo charitativní organizace, si nastaví částku, která se má strhávat. Prostřednictvím informačního letáku umístěného vedle kiosku je objasněno, na co jsou peníze určeny. Součástí kiosku je také interaktivní displej, který zobrazuje jak přednastavenou částku tak i doprovodné informace o daru,” popisuje fungování charitativních kiosků Zdeněk Vacek z české  firmy Payment4U, která přístroj nabízí. Inspirací pro tuto společnost byly církevní památky v zahraničí, kde jsou charitativní kiosky už rozšířeny.

Charitativní kiosky přitahují pozornost, zatím ale stále častěji cinknou mince o dno vedle stojících kasiček. Podle tvůrců, by se to časem mělo změnit. Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že když si lidé zvyknou, darují pak bezhotovostně víc. 

foto: www.charitativnikiosek.cz

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony