Charitativní běh upozornil na problémy bývalých vězňů

Charitativní běh upozornil na problémy bývalých vězňů
25. června 2019 Události Autor: Mariana Ambrožová

Zhruba pětistovka běžců dnes upozornila na obtíže, se kterými se setkávají bývalí vězni po propuštění z výkonu trestu. Závod Yellow Ribbon Run se konal počtvrté a zájem o něj podle pořadatelů roste.

Žlutou stužkou dávali účastníci soutěže najevo, že podporují druhou šanci pro lidi, kteří odcházejí z vězení a usilují o návrat do běžného života. Lidi po výkonu trestu se setkávají se spoustou předsudků. Například když hledají práci, mají záznam v trestním rejstříku, ze kterého ani nejde vyčíst, za co ho mají,“ podotkl sociální pracovník organizace Podané ruce Jan Havel s tím, že mezi další obtíže patří problémy s bydlením a penězi. Takzvaný relaps - tedy konání stejné činnosti, které se lidé dopouštěli již v minulosti (například trestné, návrat k drogám a podobně) nejčastěji nastává do 48 hodin po propuštění z vězení, poukázal na statistiky Jan Havel. "Člověk je totiž po propuštění ve velmi těžké situaci. A tento běh na to chce poukázat - ukázat ostatním, aby těmto lidem dali další šanci. Splést se může každý, ale odpouštět je lidské," říká Havel.

Závodu Yellow Ribbon Run se účastnili pracovníci věznic, sociálních služeb, bývalí i současní vězni. Je to opravdu taková směsice a nikdo neví, kdo je kdo. Je to taková tipovačka a je to docela zábava,“ popsal atmosféru z místa sociální pracovník organizace Podané ruce.

Jednou ze služeb, kterou nezisková organizace Podané ruce nabízí, je i pomoc lidem propuštěným z vězení. Podmínkou je však to, aby se v minulosti potýkali se závislostí na návykových látkach.

 

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony