Barokní kostel v zaniklé obci má nové zvony

Kostel je jedinou dochovanou stavbou obce Stará Voda na Olomoucku, která zanikla po druhé světové válce s odsunem německého obyvatelstva. Teď kostel svaté Anny a svatého Jakuba ze 17. století čeká žehnání dvou zvonů. Podrobnosti ve vysílání Proglasu sdělil skautský vedoucí Jan Pečínka, který se o obnovu kostela společně s dalšími skauty zasazuje.
Barokní kostel v zaniklé obci byl do konce 30. let minulého století významným poutním místem, na jeho zkáze se pak v 50. letech podepsala československá armáda a poté od roku 1968 sovětská vojska. „Vše, co bylo spojené s církví a s vírou, nemělo v totalitní době žádný velký význam. Byť byl kostel od roku 1950 prohlášen za památku, vojáci ho používali jako skladiště. Došlo k prostřílení varhan i oltářního obrazu. Varhany se podařilo převézt v roce 1957 do Litovle a hraje se na ně dodnes. Obraz byl převezen do Kroměříže a je opravený,“ řekl Proglasu skautský vedoucí Jan Pečínka.
Na obnově stavby pracují dobrovolníci z řad skautů. „Podařilo se nám vyčistit okolí. Když jsme sem přišli v roce 1994, byl tu prales, ze kterého trčely dvě věže kostela,“ zavzpomínal na počátky oprav. Finance podle něj uvolnila po nátlaku památkářů armáda. Našli trosky kláštera, zdevastovaný hřbitov a zničenou kapli. „Začali jsme s vysekáním křovin, vyčistili hřbitov a podařilo se nám alespoň částečně porovnat poničené, vyvrácené pomníky. V roce 2003 jsme začali s opravou kaple a v roce 2007 byla uvedena do původní barokní podoby a vysvěcena biskupem Hrdličkou z Olomouce,“ dodal. Skauti vyčistili také trosky kláštera, klášterní zahradu i rybník. Údržbu hřbitova provádějí každoročně na jaře i na podzim. „Obnovili jsme také pomník padlým z první světové války, který byl také totálně zničený. Není na původním místě, ale jsou tam všechna původní jména mužů, kteří padli na různých frontách,“ doplnil Jan Pečínka, který se v čele skautů o obnovu kostela zasazuje více než čtvrt století.
Zvony pro kostel v zaniklé Staré Vodě darovala farnost Šilheřovice u Opavy. „O tom, aby zvony ve Staré Vodě opět zněly, už se uvažovalo několik roků. Letos je sto let výročí, kdy v klášteře, který byl vedle kostela, řád piaristů vystřídali benediktini.“ Právě při příležitosti tohoto výročí symbolicky navštívili kostel benediktini z kláštera v Rajhradu. „Když si prohlíželi kostel a zjistili, že zvony nejsou, tak říkali, že vědí o dvou mlčících zvonech,“ sdělil Pečínka. Nesou jména svatá Barbora a svatá Maria a svatý Josef. Oba váží okolo půl tuny. „Zvony byly odlité v roce 1970 typickou zvonařskou dílnou Třinecké železárny. Jsou ocelolitinové a sloužily 50 let právě v Šilheřovicích, kde zvaly k bohoslužbám,“ uvedl. Nyní už v šilheřovickém kostele nebyly potřeba, neboť již dva roky používají zvon rekvírovaný za druhé světové války, který se jim podařilo najít v Německu. Po návratu zvonu na původní místo sundali náhradní zvony. Podle Pečínky pak poslední dva roky mlčely vedle kostela. Darované zvony by měly poprvé ve věži kostela zaznít na předvánočním koncertě v polovině prosince, požehnány budou 17. listopadu.
Celý rozhovor s Janem Pečínkou si můžete poslechnout zde: