Barack Obama a Angela Merkelová diskutovali s účastníky Kirchentagu v Berlíně

Barac Obama a Angela Merkelová diskutovali s účastníky dnů Kirchentag v Berlíně
25. května 2017 Události Autor: Jana Lokajová

Bývalý americký prezident Barack Obama a německá kancléřka Angela Merkelová se se dnes zúčastnili debaty v rámci ekumenických dnů Kirchentag v Berlíně.

Debatovali mimo jiné o roli armády při řešení situace afrických uprchlíků, kteří v současné době využívají především trasu vedoucí přes Libyi a Středozemní moře. „Je to skutečná katastrofa, proto vedeme vojenskou operaci Sofia, která má především zachraňovat životy. Takto bylo v posledních letech vojáky zachráněno na 20 tisíc lidí. Ale to nestačí. Musíme bojovat proti podnikatelskému modelu překupníků s lidmi a proti mafiím, které využívají situace lidí na útěku,“ reagovala kancléřka Merkelová na přímý dotaz, jak chce řešit situaci migrantů, z nichž tisíce umírají při cestě do Evropy.

Kancléřka znovu vyjádřila podporu smlouvě s Tureckem, které zajišťuje registraci uprchlíků a podle ní tak posiluje i evropskou bezpečnost. „Nyní se snažíme vytvořit stabilní státní strukturu v Libyi. V Libyi existují uprchlické tábory, kam nikdo z Organizace spojených národů nemá přístup. Jakmile zde bude stabilní státní správa, budeme mít s kým mluvit, budeme schopni pomoci těmto lidem z Afriky a budeme moci mluvit o možnostech řešení této migrační vlny. Vytvoření takové struktury vyžaduje těžkou a dlouhodobou politickou práci,“ doplnila Merkelová.

Německá kancléřka musela čelit také několika tvrdším dotazům týkajícím se třeba migrantů, kteří někdy spolkovou republiku musejí opouštět, i když už zde žijí léta a jsou zde dobře integrovaní. Merkelová, jejíž vláda v posledních měsících výrazně zpřísnila migrační politiku, uvedla, že je to dilema mezi křesťanským soucitem a reálnou politikou. Německo se podle ní musí soustředit na poskytování ochrany těm, kteří ji skutečně potřebují. 

Barac Obama se vyslovil pro snížení obranného rozpočtu USA a vedle toho řekl: „Žijeme v nebezpečném světě, kde jsou USA často volány, aby znovu daly věci dohromady, když nikdo jiný nemá dostatečnou vojenskou sílu. Viděl jsem to z první ruky během epidemie eboly v Africe. Tehdy armáda Spojených států stavěla infrastrukturu, která posloužila k přepravě lékařů a léků. Byl bych rád, kdybychom mohli více využívat diplomacii k řešení problémů, ale některé úkoly může plnit jen armáda. Obranný rozpočet nemůžeme považovat jen jako rozpočet pro válčení, ale jako zdroje pro rozvoj, diplomacii a šíření vzdělání. To vše musí být součástí naší národní bezpečnostní politiky.“

Bývalý americký prezident také uvedl, že lidé by měli bojovat za své hodnoty a postavit se proti těm, kdo chtějí omezovat svobody nebo demokracii. „Je to důležitá bitva, kterou musíme vést všichni z nás,“ prohlásil Obama, který vyzdvihl roli mladých lidí v tomto ohledu, za což se mu dostalo potlesku účastníků dnů evangelické církve v Berlíně. Debatu na prostranství před Braniborskou bránou sledovalo podle odhadů kolem 80 000 lidí.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony