Asia Bibiová vyzvala ke zrušení zákona o rouhání

Asia Bibiová vyzvala ke zrušení zákona o rouhání
20. dubna 2021 Události Autor: Daniel Blažke

Pákistánská katolička Asia Bibiová vyzvala ke zrušení zákona o rouhání ve své domovské zemi. Na online konferenci organizace ACN známé jako „Kirche in Not“ popsala zákon jako „meč“ v rukou muslimské většiny. Rouhání je v islámském Pákistánu považováno za trestný čin, za který lze uložit trest smrti. Asia Bibiová byla kvůli rouhání roky v cele smrti. Nyní žije se svou rodinou v Kanadě. Mezinárodní společenství vyzvala k prosazení práva na náboženskou svobodu po celém světě.

Podle nové zprávy o „Náboženské svobodě na celém světě“ dochází k vážnému porušování náboženské svobody v 62 ze 196 zkoumaných zemí. Ve většině z nich se situace od roku 2018 zhoršila. Mezi nejhorší pachatele patřily některé z nejlidnatějších zemí světa, včetně Číny, Indie, Pákistánu, Bangladéše a Nigérie.

S ohledem na Pákistán je podle Asie Bibiové zapotřebí větší ochrana, zejména u nezletilých dívek. Mnoho z nich je mučiteli uneseno, znásilněno, násilně obráceno na jinou víru a donuceno se vdát. Na adresu pákistánského předsedy vlády Imrana Chána Bibiová řekla: „Pokud islám učí míru a harmonii, jak může být násilí na křesťanských dívkách a ženách ve jménu náboženství legální?“

Paňdžábská žena strávila ve vězení po údajném rouhání téměř devět let, dokud nejvyšší soud v zemi nezrušil rozsudek v lednu 2019. Osvobození v Pákistánu vedlo ke dnům násilných protestů muslimských zastánců tvrdé linie. Až v květnu 2019 mohla Asia Bibiová za nejvyššího utajení odcestovat ze země do Kanady.

zdroj: Kathpress

foto: archiv

NyníKoncert vážné a duchovní...
Skladba: Mša Glagolskaja - Úvod; Autor: Janáček Leoš; Dirigent: Masur Kurt; Sóla: Kloubová Zdena - soprán, Cargil Karen - alt, Breslik Pavol - tenor, Beláček Gustáv - bas, Goode David - varhany; Soubor: Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Petrem Fialou
23:50Duchovní slovo
23:58Půlnoční modlitba
00:00Hymna a chorál Svatý...
00:05Dopoledne s Proglasem
01:00Komorní hudba
02:00Z archivu vzdělávacích...

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony