Arcidiecézní muzeum Olomouc vystavuje betlém z 19. století

Betlém významného slezského betlémáře 19. století Josefa Partsche si mohou při příležitosti blížících se Vánoc prohlédnout od úterý 1. prosince 2009 návštěvníci olomouckého Arcidiecézního muzea. Jesličky do Olomouce zapůjčilo Muzeum v Bruntále.
"Josef Partsch z Andělské Hory patří k nejznámějším a nejplodnějším slezským betlémářům devatenáctého století. Byl bez sochařského vzdělání a živil se jako řezbář především žádaných betlémových figurek a jiných drobnějších řezeb," přiblížila autora vystavovaných jesliček historička umění Gabriela Elbelová.
Partschův betlém podle ní patří do skupiny tzv. skříňkových betlémů. "Tento typ pevných jesliček umístěných v prosklené skříňce byl oblíbený zejména v měšťanském prostředí v období empíru a biedermeieru. Skříňka bývala ve vánočním čase vystavena v salonu a její funkce se více blížila dekorační. Díky své definitivně dané podobě neumožňovaly tyto betlémy vstoupit aktivněji do hry s příběhem o Kristově narození, jako tomu bylo u stavěcích betlémů, kde se v průběhu adventu a Vánoc, svátku Tří králů a Hromnic měnila scéna jesliček i její protagonisté," vysvětlila Elbelová. Betlém Josefa Partsche do Olomouce zapůjčilo Muzeum v Bruntále, které ve svých sbírkách uchovává již od závěru 19. století bohatou kolekci betlémů z bývalých Sudet, především pak jesličky z Bruntálska, Rýmařovska a Opavska.
Tradice stavění betlémů podle Elbelové sahá až do středověku. "Uvádí se, že první prostý betlém postavil roku 1223 o štědrovečerní noci sv. František v lesní jeskyni nedaleko obce Greccio v Umbrii. Do jeskyně prý dal jesle vystlané senem a vedle nich postavil živá zvířata osla a volka a poté v tomto improvizovaném betlémě sloužil mši. Na přítomné zapůsobilo toto mystérium natolik, že se záhy začala tato tradice šířit a napodobovat nejen po celé Itálii," uvedla historička umění s tím, že první zmínka o jeslích na našem území je spojena s jezuity a váže se k roku 1562, kdy byl betlém vystaven v pražském jezuitském kostele.
Více na www.olmuart.cz.
(Z tiskové zprávy Petra Bielesze)