Arcibiskup Graubner: komise vyvrátila námitky proti majetkovému vypořádání

11. března 2009 Události Autor: Filip Breindl

Představitelé Ekumenické rady církví a České biskupské konference se dnes sešli s vedením sněmovní komise pro majetkové vypořádání státu s církvemi a náboženskými společnostmi a se zástupci ministerstva kultury. Hovořili o závěrech, které chce komise předložit poslancům. Proglasu poskytl rozhovor vedle předsedy ČBK Jana Graubnera také předseda sněmovní komise Jan Kasal (KDU-ČSL). Oba vyjádřili lítost nad nepřítomností zástupce ČSSD Michala Haška - největší opoziční strana patří k hlavním kritikům vládou navrhovaného majetkového vypořádání.

Sněmovní komise pro majetkové vypořádání státu s církvemi a náboženskými společnostmi po svém posledním zasedání příští týden zřejmě doporučí poslancům, aby přijali k projednávání materiál navržený už loni vládou. Dnes to představitelům církví v Praze oznámili zástupci komise, která na návrh dolní komory měla spolu s experty rozebrat návrh vyplacení finanční náhrady v kombinaci částečného vrácení zabaveného církevního majetku.

Předseda komise Jan Kasal Proglasu řekl, že nejistý je zatím postoj sociální demokracie – její zástupce Michal Hašek se dnes omluvil kvůli nemoci. Ke schůzce s představiteli Ekumenické rady církví a České biskupské konference místopředseda poslanecké sněmovny Kasal doplnil (audio MP3)doplnil.

Nepřítomnosti socialistických poslanců, kteří patří k hlavním oponentům předloženého způsobu majetkového vypořádání, po dnešní schůzce litoval i předseda České biskupské konference, olomoucký arcibiskup Jan Graubner. K práci celé komise a dnešnímu setkání pro Radio Proglas uvedl (audio MP3)uvedl.