Arcibiskup Duka z Madridu: Španělé vědí, že víra se brání
Průběh Světového setkání mládeže v Madridu podle pražského arcibiskupa Dominika Duky potvrzuje skutečnost, že současné Španělsko se stále hlásí ke svým křesťanským základům. Vyplývá to i z účasti na demonstracích za laický charakter státu, která byla ve srovnání s počtem shromážděných věřících zanedbatelná, řekl Proglasu arcibiskup Duka.
"Domnívám se, že ta převaha, kterou reprezentují naši mladí poutníci a účastníci těchto celosvětových dnů mládeže, je dostatečným projevem určité životnosti největšího náboženského uskupení, jímž je katolická církev. Také jsme v zemi, kde nadpoloviční většina mladých lidí se aktivně hlásí do katolické církve. Jistěže by mohli debatovat statistikové, jestli jsou každou neděli v kostele, ale španělský katolicismus má hluboké kořeny a ty nespočívají jenom v konkrétní náboženské praxi, ale v celoživotním postoji a v postoji, který je vytvořen dějinami, že víra se brání," uvedl arcibiskup Duka. Podle něj je současná situace ve Španělsku citlivá kvůli tomu, že socialistická vláda v brzkých volbách pravděpodobně neobhájí svou pozici v zemi, která se ocitla v dluhové krizi.
Na dotazy novinářů, které se týkaly protestů proti světovému setkání a údajně přílišné přítomnosti náboženství ve veřejném životě, odpovídal v Madridu mluvčí Svatého stolce P. Federico Lombardi. I on poukázal na výrazně nízký počet demonstrantů ve srovnání s účastníky Světových dnů mládeže. Šlo tak podle něj o bezvýznamné akce. "Jsme pro svobodu projevu a myslíme, že každý smí projevit svůj názor," uzavřel P. Lombardi toto téma. Podle agentury Kathpress se po páteční křížové cestě v Madridu uskutečnilo spontánní setkání poutníků světového setkání s některými členy sdružení, jež vede demonstrace proti společenské situaci v zemi, a proběhlo v atmosféře smíření.
Arcibiskup Duka na adresu demonstrací zaměřených proti Světovému setkání mládeže poznamenal, že mezi účastníky byli i představitelé homosexuálních iniciativ: "Můžeme říci, že určité skupiny, které slavily svou slavnost v Praze, zde dokazují, že jejich vztah k toleranci a k úctě vůči druhému je minimální. Domnívám se, že je zapotřebí říci, že my křesťané si vážíme každého člověka a máme úctu i k nepřátelům, ale nemůžeme si vážit postojů, které nemají nic společného s lidskou důstojností a slušností," uvedl pražský arcibiskup.