Archeologové objevili ve Spojených arabských emirátech klášter starší než islám

Na ostrově Siniyah u pobřeží Spojených arabských emirátů objevili starověký křesťanský klášter z období před příchodem islámu. Ostrov se nachází v Perském zálivu asi 70 kilometrů severovýchodně od Dubaje. Archeologové datují jeho výstavbu do poloviny pátého století.
„Je to opravdu fascinující objev, protože v některých ohledech v něm je skrytá historie. Není to něco všeobecně známého,“ řekl docent archeologie na Univerzitě Spojených arabských emirátů Timothy Power, který se podílel na průzkumu. Podle půdorysu kláštera se raní křesťané modlili v jednolodním kostele. Archeologové popisují, že uvnitř místností byla křtitelnice a také pec na pečení chleba nebo oplatek pro obřad přijímání. V lodi také pravděpodobně stál oltář a instalace pro mešní víno.
Podle průzkumu vzorků nalezených v základech kláštera chrám vznikl mezi roky 534 a 656. Islámský prorok Muhammad se narodil kolem roku 570 a zemřel v roce 632 po dobytí Mekky v dnešní Saúdské Arábii. Je tedy velmi pravděpodobné, že klášter stál ještě před vznikem islámu. Jeho objev vrhá nové světlo na historii raného křesťanství v oblasti Perského zálivu. Jde o druhý takový nález na území dnešních Spojených arabských emirátů, jejichž historie sahá až 1 400 let zpět. Tyto dva kláštery se ztratily v historii a písku. Archeologové tvrdí, že křesťané zde pravděpodobně postupně konvertovali, protože popularita islámu v regionu začala převládat. Křesťané dodnes zůstávají na celém Blízkém východě menšinou. Ministerstvo kultury SAE částečně sponzorovalo výkop, který na místě pokračuje. Jen stovky metrů od kláštera se objevily základy několika budov, o kterých se archeologové podle architektury domnívají, že patří k předislámské vesnici.
Počátkem 90. let objevili archeologové první křesťanský klášter ve Spojených arabských emirátech na ostrově Sir Bani Yas. Dnes jde o přírodní rezervaci a místo luxusních hotelů u pobřeží Abu Dhabi, nedaleko saúdskoarabských hranic. Pochází přibližně ze stejného období jako aktuální nález. Historici říkají, že rané kostely a kláštery se rozprostírají podél Perského zálivu od pobřeží dnešního Ománu a až do Indie. Archeologové našli další podobné kostely a kláštery v Bahrajnu, Iráku, Íránu, Kuvajtu a Saúdské Arábii.
Začátkem listopadu přijel papež František do nedalekého Bahrajnu, aby účastí na konferenci podpořil mezináboženský dialog s muslimskými vůdci. Setkal se s královskou rodinou a vyzval bahrajnské úřady, aby upustily od trestu smrti a zajistily všem občanům základní lidská práva bez rozdílu náboženského vyznání.
Zdroj: AP