Apoštolské požehnání umělkyni Soni Červené poslal k narozeninám papež František

Apoštolské požehnání umělkyni Soni Červené poslal k narozeninám papež František
9. září 2020 Události Autor: Alžběta Havlová

Papež František poslal apoštolské požehnání operní pěvkyni a herečce Soni Červené, která dnes slaví 95. narozeniny. Ve Státní opeře v Praze jí ho předal mluvčí královéhradeckého biskupství Pavel Jakub Sršeň.

„Paní Červená má velký smysl pro humor,“ popsal Proglasu Pavel Jakub Sršeň: „Byla velmi dojatá, stejně jako celé společenství, které bylo předání přítomnost. A když jsem jí to ocenění předal a ona se z toho trošku vzpamatovala, tak říká s humorem sobě vlastním: Já bych asi měla pokleknout, ale já už bych asi nevstala,“ usmívá se při vzpomínce na společné setkání Jakub Sršeň.

Paní Soňa Červená, světoznámá operní pěvkyně, je podle hudební redaktorky Proglasu Marty Kunčarové neuvěřitelná dáma, která se výjimečným způsobem vepsala do české i hudební scény: „Pracovala s takými osobnostmi jako je Jiří Voskovec nebo Jan Werich, se kterými na konci 40. let minulého století začínala svou hudební kariéru. Po nucené emigraci se pak na zahraničních scénách potkala s dirigentem Herbertem von Karajanem, Lucianem Pavarottim a dalšími,“ říká Kunčarová a dodává, že po revoluci v roce 1989 se znovu začala vepisovat do povědomí českého publika. Ztvárnila například postavu Milady Horákové v opeře Zítra se bude Aleše Březiny, stále vystupuje se svými unikátními písňovými recitály.

„Soňa Červená je nesmírně inspirativní osobností nejen jako umělkyně, ale také jako člověk,“ míní Kunčarová: „Svou vitalitou, pokorou a pevným morální ukotvením může být - a pro mnohé z nás je - obrovským vzorem,“ uzavírá Kunčarová.

Při příležitosti svých narozenin Soňa Červená oznámila, že založila Nadační fond, který bude podporovat nadějné mladé umělce.

Požehnání pro Soňu Červenou. Zdroj: Pavel Jakub SršeňFoto: Pavel Jakub Sršeň

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony