Američtí legislativci přijali zákon o podpoře náboženských menšin v Iráku a Sýrii

Američtí legislativci přijali zákon o podpoře náboženských menšin v Iráku a Sýrii
29. listopadu 2018 Události Autor: Jana Lokajová

Sněmovna reprezentantů Spojených států amerických schválila „Zákon o pomoci a o odpovědnosti za genocidu v Iráku a Sýrii“. Na jeho základě dostanou finanční prostředky subjekty, které se v Iráku a Sýrii podílejí na humanitárních a obnovovacích projektech a které se zaměřují na pomoc místním náboženským a etnickým menšinám.

Součástí právního předpisu je i povinnost sledovat varovné signály předcházející násilí na těchto menšinách, z nichž jednou jsou i místní křesťané. Zákon sněmovnou i senátem prošel jednohlasným schválením.

Návrh textu předložil republikán Chris Smith spolu se 47 dalšími členy Kongresu. Smith zákon připravoval tři roky, během nichž se setkal také s chaldejským arcibiskupem Basharem Wardem z Irbílu. Podle arcibiskupa Warda především mladí lidé potřebují podporu, aby našli zaměstnání a měli důvod v poválečných oblastech žít.

Arcibiskup zároveň ocenil, že je v textu zahrnuta podpora obětí kriminálních činů Islámského státu. Je to pojistka, že „historii nebudou psát lidé z ISIS. Bude to poprvé, co oběti genocidy budou moci vyprávět svůj příběh a popsat historii ze svého pohledu,“ řekl pro agenturu CNA.