Alternativní Nobelova cena pro biskupa z Amazonie

6. prosince 2010 Události Autor: Filip Breindl

Biskup Erwin Kräutler (71, rodák z Rakouska) se stal držitelem tzv. alternativní Nobelovy ceny, které od roku 1980 uděluje švédská nadace Ceny za správný život lidem, kteří mají mimořádné zásluhy v oblasti ochrany lidských práv, životního prostředí a v dalších oblastech, na které klasické Nobelovy ceny nepamatují.

Biskup Kräutler by nejspíš souhlasil s popisem své nynější práce jako dobrodružné. Pokud ji sám při cestách do rodné země prezentuje, nezapomíná ovšem zdůraznit její temnější stránku - činnost v amazonském pralese (kterou od roku 1980 vykonává jako biskup) mu vedle plodů misijní práce vynesla i řadu mocných, vlivných a nebezpečných nepřátel. Konflikt, jímž žije současná Amazonie, je Evropanovi 21. století obtížně pochopitelný a navenek připomíná sociální drama - silná těžební společnost chce bez ohledu na ekologické škody na "plicích planety" rozšiřovat své zisky, v čemž jí překážejí chudí bezzemci. Ty je třeba zastrašovat a ještě více osoby, které jejich postoj aktivizují a stavějí na širší platformu občanského odporu.

Takovému vidění biskupa Kräutlera však dávají za pravdu i mnozí odborníci na Amazonský prales, když líčí, jak se brazilské úřady marně snaží získat kontrolu nad celou oblastí. A že výhrůžky, kterým biskup čelí, nelze nebrat vážně, to dosvědčuje třeba smrt americké řeholnice Dorothy Stangové, kterou v Amazonii zabili nájemní vrazi. Nynější ocenění dává naději, že se pozornost světové veřejnosti obrátí do brazilského pralesa, jemuž vládne bezpráví, řekl rakouským novinářům biskup Kräutler: "Přijímám toto ocenění jako vyznamenání pro všechny, kterým leží na srdci ochrana životního prostředí a lidských práv v brazilské Amazonii."

Alternativní Nobelovu cenu získal biskup Kräutler také za svůj postoj proti plánu postavit v pralese velkou přehradu s vodní elektrárnou, když od začátku poukazoval na ekologický a sociální dopad stavby - kvůli ní by se museli vystěhovat lidé z mnoha vesnic, zatímco zisk "čisté" vodní energie by těžko vyvážil nevratné škody na ekosystému pralesa a velké plochy zničeného lesa. Udělení ceny právě v tomto období považuje za velkou výhodu v pokračující debatě (v níž podle něj hrají znovu velkou roli zájmy průmyslové a těžební lobby): „Jsem za to vděčný, protože právě v těchto dnech probíhá debata o velké přehradě s elektrárnou Belomonte. V Brazílii se rychle ta informace o ceně rozšířila a lidé si ji spojili právě s mými aktivitami proti Belomonte a také s tím, že ji dostává člověk, který se zasazuje za ochranu tropického pralesa, původních obyvatel a lidských práv v Amazonii.“ 

zdroj: Radio Stephansdom, katholisch.at 

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony