Akademik, sokol, odbojář. Vladimír Groh má v Brně pamětní desku

Akademik, sokol, odbojář. Vladimír Groh má v Brně pamětní desku
1. října 2021 Události Autor: Nikola Samcová

Jako poctu profesoru Vladimíru Grohovi u příležitosti 80 let od jeho popravy odhalili zástupci města a univerzity pamětní desku na budově Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Právě tam působil jako děkan a profesor starověkých dějin.

Rodák z Holešova (1895) vystudoval klasickou filologii na Karlově univerzitě v Praze. Zaměřoval se na starověký Řím, na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity vedl seminář starověkých dějin a v letech 1936 a 1937 se stal jejím děkanem. Byl členem brněnského Sokola, stal se starostou Sokolské župy Dr. Jindry Vaníčka a členem představenstva Československé obce sokolské. Během okupace byl Vladimír Groh součástí několika odbojových skupin. Po nástupu Reinharda Heydricha ho v září roku 1941 nacisté obvinili z velezrady a popravili na nádvoří Kounicových kolejí.

Podle rektora Masarykovy univerzity Martina Bareše je nutné připomínat si osobnosti jako je Vladimír Groh, aby se historie neopakovala. K tomu má také sloužit bronzová pamětní deska. „Myslím, že je to moc příjemné zavzpomínání a také péče o kulturní a historické dědictví,“ uvedl ve svém proslovu při slavnostním odhalení desky Bareš.

„Přemýšleli jsme, jak si výročí jeho smrti připomenout. Ve spolupráci s Filozofickou fakultou Masarykovy univerzity jsme iniciovali vznik pamětní desky, která by připomněla, kdo profesor Groh je. To se podařilo. Pracovali jsme na tom asi půl roku. Městská část se podílela na zhotovení desky a Masarykova univerzita nás v tom podpořila, takže to byl hezký společný projekt,“ řekla ke vzniku pamětní desky radní městské části Brno-střed Marie Jílková.

V Brně se již nachází drobná pamětní deska v chodníku před domem, ve kterém rodina Grohova žila. Právě po něm je také pojmenována celá ulice, na jejímž rohu s ulicí Arna Nováka visí nová pamětní deska.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony