Adventní věnce pomáhají v Česku, Mongolsku i na Ukrajině

Adventní věnce pomáhají v Česku, Mongolsku i na Ukrajině
24. listopadu 2022 Události Autor: Nikola Samcová

V olomouckých farnostech vrcholí v těchto dnech výroba adventních věnců, výtěžek z jejich prodeje pomůže rodinám v nouzi ve farnostech, sirotkům v Mongolsku a letos i dětem na Ukrajině. Benefiční prodej věnců se uskuteční první adventní neděli. Zájemci si mohou věnce zakoupit přede mší nebo po ní.

Slaměné korpusy, svíčky i krabice sušených přírodních ozdob zamířily v posledních dnech z Charity Olomouc do farností olomouckého děkanátu. Smyslem prodeje věnců je podle mluvčí olomoucké charity Evy Štefkové snaha spojit očekávání příchodu Spasitele s pomocí nejpotřebnějším. Podrobnosti sdělila Proglasu koordinátorka akce Dagmar Hubená: „My jim jako Charita pomáháme v tom, že jim zajišťujeme materiál. Je to ale hlavně akce těch farností. Skrze to, že vyrobí věnce a potom je prodají jak lidem v té farnosti, tak dalším návštěvníkům kostela, získají finance, které mohou použít k pomoci.“

Zájemci mohou pomoci třemi různými způsoby. Jednou z možností je přímá pomoc ve farnosti. „To je velice hezká věc. Když mají někoho, kdo potřebuje pomoc nebo je senior či matka samoživitelka, mohou finance věnovat přímo tomu člověku nebo rodině,“ uvedla koordinátorka. Loni přispěli některé farnosti například rodině v nouzi, aby mohla zaplatit nájem. „Když se farnosti spojí a vznikne vyšší částka, posíláme peníze do sirotčince do Mongolska, do Ulánbátaru. Tam dětem kupují jídlo, oblečení, praktické věci, které potřebují. Letos je to cíleně i pumpa na topení, protože nám psali, že se jim pokazila,“ vysvětlila Hubená. Vloni dárci věnovali okolo 100 tisíc korun. Přibližně dvě třetiny putovaly právě na mongolský sirotčinec a zbývající třetina byla věnována na přímou pomoc ve farnostech. V mongolském sirotčinci využili přijaté dary na nákup potravin, hlavně masa a oleje, ale i léků, oblečení a hygienických potřeb pro děti. „Letos máme i třetí možnost, a to poslat peníze na dětský projekt na Ukrajinu,“ dodala koordinátorka akce Dagmar Hubená.

Ve většině farností výroba věnců již začala a bude pokračovat do soboty 26. listopadu. Prodej se pak uskuteční v kostelích následující den, a to na první adventní neděli 27. listopadu, kdy si přede mší svatou nebo po ní bude moci věnec kdokoli zakoupit. Více informací naleznou zájemci na webu Charity Olomouc.

NyníPísně
Píseň: Houpavá (2019); Interpret: Jelínková Anna - zpěv, Kedzior Tomáš - baskytara; Album: Kedzior Tomáš: Warwick And Women
05:40Radio Vatikán (slovenské...
05:57Myšlenka na den
06:00Dnešní evangelium
06:05Ranní chvály
06:20Duchovní slovo
06:25Ranní proud