60 let po babické tragédii - Den pravdy a smíru
Římskokatolická farnost v Babicích u Moravských Budějovic spolu s okresní organizací KDU-ČSL v Třebíči v neděli pořádají vzpomínkové setkání k tzv. babické tragédii. Střelbu v místní škole, kterou 2. července 1951 nepřežili tři členové místního Národního výboru, využil komunistický režim k rozsáhlým represím namířeným zejména vůči drobným rolníkům a církvi.
Program nedělního setkání zahájí před 9. hodinou ranní modlitby za smíření mezi lidmi. Po nich bude následovat přednáška píseckého historika Michala Sekyrky na téma Církev v dobách komunistické nesvobody. V 10.30 začne mše svatá, kterou bude sloužit generální vikář brněnské diecéze Mons. Jiří Mikulášek. Ten se babickým případem a zejména jeho dopadem na život církve dlouhodobě zabývá. "Dva kněží naší diecéze byli popraveni v prvním procesu už v roce 1951, Jana Bulu tak zřídili, že ho před soud mohli postavit až v listopadu a popravili až v 52. roce, protože byl opět nemocný a nemohl předstoupit ani na popraviště," připomněl skutečnost, že mezi jedenácti lidmi odsouzenými k smrti byli i tři kněží - Jan Bula, Václav Drbola a František Pařil. Brněnská diecéze nyní usiluje o jejich blahořečení.
Dobová propaganda právě duchovním, zejména babickému faráři Drbolovi, kladla za vinu, že iniciovali útok na venkovské funkcionáře a podporovali teroristickou skupinu, která mohla podle řady indicií ve skutečnosti podléhat agentovi StB. "Soudní procesy, které tehdy probíhaly v Jihlavě, nesloužily k nalezení spravedlnosti, ale byly jakousi převodovou pákou komunistické strany, jež chtěla diskreditovat konkrétní duchovní a s nimi celou církev," uvedl Mons. Karel Orlita z brněnského biskupství, které nyní vyzývá k zasílání svědectví o životě P. Václava Drboly.
Vzpomínkové akce se v Babicích konaly už v době komunistické totality, tehdy také vznikl památník zavražděných funkcionářů Tomáše Kuchtíka, Josefa Roupce a Bohumíra Netoličky. I letos se u něj podle serveru idnes.cz chystá pietní setkání Klubu českého pohraničí, který soustředí bývalé příslušníky a sympatizanty československých ozbrojených sil. Církev směla oběti Babic veřejně uctít až po roce 1989, kdy také soudy zrušily rozsudky z 50. let a tehdejší procesy označily jako vykonstruované. Prvního Dne smíření v roce 1991 se účastnila řada aktérů babických událostí, například P. Jan Podveský, který zavražděné funkcionáře pohřbíval a po proticírkevnímu výpadu ministra Kopeckého z obřadu odešel, později dostal trest 15 let vězení. "Mělo by to vyznít jako modlitba za smíření mezi lidmi a celé vyvrcholit vzájemným odpuštěním," říká o letošním setkání v Babicích P. Petr Piler, administrátor tamní farnosti.