17. listopad a jeho očekávané události

17. listopad a jeho očekávané události
17. listopadu 2020 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Nabízíme výběr z očekávaných událostí o státním svátku České republiky a Mezinárodním dnu studentstva a Dnu boje za svobodu a demokracii. Zároveň je Světový den předčasně narozených dětí.

Katolická církev připomíná památku svaté Alžběty Uherské – kněžny, manželky a matky, františkánské terciářky ze 13. století; sestřenice naší svaté Anežky. Je patronkou řádu alžbětinek, německého řádu, světlušek ve skautingu, zdravotních sester, pekařů, bezdomovců, lidí nevinně pronásledovaných, sirotků a vdov.

Na mnoha místech Česka proběhnou soukromé pietní akce k uctění obětí komunistického režimu a výročí Sametové revoluce. 

S tématem Hodnoty a společnost dnes v poledne vstoupí do online prostoru Broumovské diskuse. V panelové debatě bude hovořit ekonom Filip Matějka, farářka Martina Viktorie Kopecká a filantrop Jan Školník. Diskusi bude moderovat Světlana Witowská. Odkaz na přímý přenos je k dispozici například na webových stránkách břevnovského kláštera.

Centrum experimentálního divadla v Brně otevře Ambasádu nezávislé běloruské kultury v České republice. Při této příležitosti významné osobnosti českého kulturního a veřejného života napíší osobní dopisy běloruským politickým vězňům.

Na parkovišti před hlavním vchodem do České televize na Kavčích Horách se odpoledne uskuteční demonstrace iniciativy Vraťte nám stát a Svobodu médiím! proti pokusům ohrozit nezávislost České televize. Protestující budou kvůli hygienickým omezením v autech.

Svou činnost v Domě pážat na Hradčanech zahájí Muzeum paměti XX. století. Při této příležitosti nabídne online komentovanou prohlídku výstavy Rok zázraků, Československo a rozpad sovětského bloku k 30. výročí pádu komunistického režimu a výstavu Nemějte strach! Církev a cesta střední Evropy ke svobodě.

Organizace Post Bellum pořádá online aukci uměleckých děl ve prospěch Paměti národa. Bude možné si pořídit díla významných českých autorů napříč generacemi, např. Tomáše Císařovského, Jiřího Suzanského, Krištofa Kintery a dalších. 

Ve farnostech v celém Česku se dnes v 17 hodin a 11 minut, jako připomínka listopadových událostí v roce 1989, rozezní kostelní zvony.

Národní divadlo Brno se na oslavu 31. výročí sametové revoluce připojí k výzvě Jihočeského divadla a od 17.15 odehraje dechový kvintet orchestru Janáčkovy opery z terasy Mahenova divadla živě státní hymnu. Naváže tak, steně jako divadelní soubory v dalších krajích, na právě zmíněnou akci České biskupské konference. 

Nasvícením Petřínské rozhledny v Praze a dalších desítek budov do barev české trikolory se mnoho organizací připojí k výzvě neziskové organizace Díky, že můžem. Právě na adrese www.dikyzemuzem.cz bude k dispozici množství aktivit, které jsou alternativou k veřejným oslavám. Lidé zde najdou možnost zapálit on-line svíčku na Národní třídě, díky instagramovému filtru si připnout virtuální trikoloru, sledovat Modlitbu pro Martu, kterou zazpívá Aneta Langerová v Národním divadle, nebo další živé přenosy debat, diskusí, koncertů a divadel.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony