155 let uplynulo od filipovského zázraku

155 let uplynulo od filipovského zázraku
13. ledna 2021 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

"Pramen Boží milosti, který zde vytryskl, brzy objevili lidé odsud i z daleka. Stal se podnětem jak pro osobní růst věřících, tak ke vzniku společenství Ackermann-Gemeinde, zaměřeného na uzdravení vztahů mezi lidmi a národy. Filipov se stal i místem, kde se zrodilo hnutí za mravní a duchovní obnovu národa," řekl Proglasu rektor tamní baziliky, salesián Jozef Kujan.

Kvůli opatřením se nemohla uskutečnit tradiční časně ranní mše svatá. Pontifikální bohoslužba, kterou celebroval litoměřický biskup Jan Baxant v půl jedenácté, se konala pouze za přítomnosti minima věřících. Při současné úrovni protiepidemických opatření jich může být v chrámu Panny Marie Pomocnice nejvýš čtyřicet. Rovněž němečtí poutníci, kteří sem v tuto dobu pravidelně přijíždějí, návštěvu místa zázračného uzdravení mladé ženy Magdaleny Kadeové museli odložit.

Filipov je nejmladším mariánským poutním místem v litoměřické diecézi a jediným, které vzniklo v Čechách v 19. století. Kolem roku 1930 bylo podle údajů na webu farnosti jedním z nejnavštěvovanějších poutních míst ve střední Evropě. Ve výroční den zázraku právě před 75 lety bývalí českoslovenští občané německé národnosti (po válce nucení opustit vlast) založili v Mnichově křesťanské krajanské sdružení Ackermann-Gemeinde. To od samého počátku pracuje na usmíření a spolupráci obou národů. Po listopadu 1989 vznikla Ackermannova obec v České republice se stovkami členů. Finančně podporovala obnovu některých zpustošených kostelů v pohraničí.
 
foto: Petr Zatloukal, Člověk a víra

 

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony