Zavedení korespondenční volby jako doplňkové možnosti bych se nebál, říká politolog

Ode dneška úřady vydávají voličské průkazy lidem, kteří chtějí v říjnových volbách do poslanecké sněmovny hlasovat mimo trvalé bydliště, a to včetně zahraničí. Na to, jak je v ČR systém hlasování nastavený a zda by ho bylo třeba modernizovat, jsme se ptali politologa Michala Pinka z Masarykovy univerzity v Brně.
„Česká republika je veliká výjimka tím, že se zde volí dva dny. Na evropské podmínky je zcela unikátní, že se u nás volí v pátek i sobotu. Aby to byl jeden den, je z hlediska technicko-logistického jedině na místě a byl by to přínos,“ zdůraznil Pink.
Vedle toho považuje za žádoucí, aby Česko umožnilo svým občanům hlasovat také korespondenčně. Případné komplikace, které by to s sebou mohlo nést (jako se to nedávno stalo například v USA či Rakousku) považuje pouze za záležitost technického rázu. „V našich zemích bych se zavedení korespondenční volby jako doplňkové možnosti nebál. Naopak jsou ale jiné země, kde bych se toho obával hodně, například Afrika či Latinská Amerika.“
Za důvod, proč v ČR není tato forma volby stále možná, považuje slabou politickou vůli. „Daňová reforma, dostavba dálnic – to běžného voliče pálí daleko víc než zavedení korespondenční volby. Je to krok, který vychází vstříc velice úzkému segmentu populace, a proto politické strany nemají motivaci na tom pracovat, tlačit to dopředu.“
Hlasovací proceduru podle Pinka příliš nemodernizoval ani covid. „Máme tu novou volební drive-in arénu, kam se jezdí volit autem, ale dál to zatím nedošlo. Co tomu dá impulz, je pouze velké množství voličů a tlak společnosti, kteří by něco takového chtěli,“ uzavřel.
Celý rozhovor s politologem Michalem Pinkem si můžete poslechnout v audioarchivu.