Uprchlíci jsou častou obětí zneužití či obchodu s lidmi, říká vedoucí pobočky Bílého kruhu bezpečí

Válečnou Ukrajinu podle aktuálních údajů k dnešku opustily přes dva milióny lidí, na sto tisíc z nich zatím našlo útočiště v České republice. Ministr vnitra Vít Rakušan včera sdělil, že převažují děti, mezi dospělými je asi 80 procent žen.
Jak se postarat o jejich bezpečí, jak je ochránit před případným agresivním jednáním? Také o tom jsme na Mezinárodní den žen mluvili s právníkem Vladimírem Vedrou, vedoucím brněnské poradny organizace Bílý kruh bezpečí.
Podle Vedry je situace příchozích z Ukrajiny v mnohém podobná situaci obětí, se kterými se běžně setkáváme v našem okolí. "Uprchlíci jsou navíc odloučeni od svých blízkých, bojí se o ně, bojí se neznámého prostředí a jazykové bariéry", řekl Vedra. Navíc se podle něj tito lidé mohou stát snadno zranitelným cílem pro osoby, které na našem území dlouhodobě páchají trestnou činnost, která souvisí s pracovním zneužíváním či dokonce obchodem s lidmi. Asistenční centra pro uprchlíky se ovšem zatím soustřeďují spíše na zajištění jejich primárních potřeb. "Potenciálními klienty Bílého kruhu bezpečí z řad uprchlíků se mohou stát lidé, kteří se stali obětmi trestných činů na území domácího státu nebo na cestě z Ukrajiny, ale rozšíření naší obvyklé činnosti na poradenství jiného druhu zatím neplánujeme," uvedl dále vedoucí brněnské pobočky. Co si počít s názory objevujícími se například na sociálních sítích, které materiální i sociální potřeby uprchlíků z Ukrajiny znevažují a pozastavují se například nad jejich upraveným zevnějškem? "Otázka je, zdali na takové komentáře vůbec reagovat. Má to smysl pouze v případě, že jde o interakci s člověkem, kterého osobně znám. Uprchlíci, kteří k nám přicházejí, pochopitelně pocházejí z různých vrstev společnosti. Mají ale jedno společné: všichni jsou na útěku před válečným konfliktem. Každý z nás má představu o tom, jak by měla vypadat typická oběť, a kdo nám do té představy nezapadá, u toho máme tendenci celý problém bagatelizovat. V tom je to bohužel podobné se situací obětí běžných trestných činů. Stále máme navíc tendenci vnímat uprchlíky jako někoho, kdo není součástí naší běžné společnosti, jsou to spíš "oni" než "my", uzavírá právník a vedoucí brněnské poradny organizace Bílá linka bezpečí.
Záznam celého rozhovoru najdete v našem audioarchivu nebo podcastových aplikacích.