Tříkráloví koledníci klepou i na vaše virtuální dveře

Tříkrálové koledování organizované Charitou Česká republika se v posledním dvacetiletí stalo snad celospolečenskou součástí vánočního času – dobrovolníci z řad dětí i dospělých napříč diecézemi v kostýmech tří králů vybírají peníze na charitní projekty. Někde koledují političtí činitelé nebo duchovní, jinde je akce doprovázena historickými divadly a průvody. Vše pak vrcholí benefičním Tříkrálovým koncertem, který je jednak odměnou pro dobrovolníky, jednak další příležitostí přispět. Letos je ale všechno jinak. Jak pandemie koronaviru zasáhne letošní koledování? O tom jsme v relaci 13+ hovořili s koordinátorkou Tříkrálové sbírky Gabrielou Víšovou.
„Tříkrálová sbírka patří k Charitě už více než 20 let, loni to bylo přesně dvacet let celorepublikového koledování. Určitě jsme nepřemýšleli o tom, že se Tříkrálové sbírky pro letošek vzdáme, ale samozřejmě okolnosti epidemie covidu nás donutily udělat krok, který pro nás není úplně příjemný. Věříme, že si lidé najdou cestu na online koledu, protože koledníci v 5. stupni opatření bohužel nemohou vyjít koledovat do ulic,“ shrnula v úvodu rozhovoru Víšová. Dodala, že výtěžky Tříkrálových sbírek, které v posledních několika letech přesahovaly sto milionů korun, sice tvoří v celkovém rozpočtu Charity ČR relativně malou část, ale pro jednotlivé oblastní charity znamenají důležité zdroje např. pro rozšiřování služeb nebo spolufinancování projektů podpořených z EU.
„Pokud bude trvat 5. stupeň nařízení, koledníci v celé republice na koledu nevyrazí a koleda bude probíhat pouze online. Ve chvíli, kdy bychom se dostali do 4. stupně, většina z charit je připravena jít ještě koledovat,“ nastínila plány Gabriela Víšová. Upozornila na web trikralovasbirka.cz, kde lze zhlédnout videonávštěvu tří králů, poselství P. Josefa Suchára z Neratova či přispět do „online kasičky“. To je možné také prostřednictvím dárcovských SMS a statických kasiček na veřejných místech. Lidé rovněž nepřijdou o poděkování a požehnání skrze domovní znamení K + M + B křídou nebo samolepkou na dveře – v některých diecézích je i v 5. stupni systému PES roznáší koordinátoři do schránek, v jiných charitách se rozhodli posunout žehnání na příznivější dobu.
Na otázku, jak se může online verze sbírky dostat i k seniorům, lidem sociálně vyloučeným a k široké veřejnosti, Víšová odpověděla: „Snažíme se apelovat na sociálních sítích na naše koledníky a další generaci, která je přítomna na sociálních sítích, aby pomohli svým seniorům v rodinách nebo lidem, kteří nemají přístup k internetu. Aby jim ukázali, že je pro ně koleda připravená, a pomohli jim přispět a online koledu zažít.“ Stejně tak Charita ČR vzkazuje dobrovolníkům, kteří by za jiných okolností vyrazili do ulic, aby koledovali v online prostoru: „Máme i výzvy na sociálních sítích, na Facebooku, na Instagramu, aby skutečně zkoušeli koledovat napříč internetem a oslovovali svoje známé, jako kdyby chodili od dveří ke dveřím. V podstatě se dá říct, že zvoní na virtuální dveře ve své komunitě.“ Ruku v ruce s tím jde další kolednická výzva – natočit a sdílet video s domácí koledou, zpěvem, kostýmy, s králi namalovanými nebo postavenými z lega.
Tříkrálová sbírka probíhá online od 1. do 24. ledna na webu trikralovasbirka.cz. Benefiční Tříkrálový koncert bude v neděli 10. ledna od 18 hodin přenášet ČT 1, vystoupí Anna K., Michal Hrůza, Pokáč a další.
foto: Ivana Bužková, Člověk a víra