Tomáš Sedláček: Nízká nezaměstnanost je luxusní problém

Nejnovější data o nezaměstnanosti, zveřejněná v pondělí Úřadem práce, ukazují za srpen republikový průměr 3,6 %. Problémem českého trhu práce tak není počet nezaměstnaných, ale opět nedostatek pracovníků.
„Je to takový problém neproblém, na druhou stranu to je velké požehnání, spoustu zemí bojuje s opačným stavem, například Jihoafrická republika má nezaměstnanost 44 %. (…) Celé to vyvěrá z naší filozofie, které kolegové říkají pax bohemica. Je to taková dohoda, že budeme mít nižší platy, ale zároveň nízkou nezaměstnanost,“ říká k aktuální situaci český ekonom Tomáš Sedláček.
Nezaměstnanost na nízké úrovni se dlouhodobě snažila udržet také vláda svými podpůrnými programy, za jejich pomalý nástup a často zmatečné podmínky byla během pandemie opakovaně kritizována opozicí. Podle Tomáše Sedláčka nakonec ale vládní programy zafungovaly: „Navíc se stalo i to, že jsme v České republice i ve světě měli rekordně nízký počet bankrotů. Když si tyto dvě věci člověk slepí dohromady, tak z toho vyjde obrázek zmrzlého dění.“
"Zmrzlé dění" bylo podle Sedláčka dobře na začátku pandemie, aby nevznikala panika mezi lidmi, kteří by přicházeli o práci. „Zmražování ale nejde dělat dlouhodobě, naopak je potřeba, aby některé podniky krachovaly a lidé šli pracovat tam, kde je to s vyšší přidanou hodnotou. Naše ekonomika se musí přetransformovat v ekonomiku znalostí, nápadů a inovací.“
Záznam celého pořadu 13+, ve kterém nabízíme také rozhovor o Dni Dyslexie, poslouchejte v našem audioarchivu nebo v podcastových aplikacích.