Tomáš Prouza: Nové kompenzační programy znamenají zhoršení situace téměř pro každého

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za hnutí ANO) sliboval minulý týden podnikatelům a firmám sjednocení kompenzačních programů do jednoho. V něm měli na kompenzaci dosáhnout bez ohledu na to, v jakém oboru podnikají. Nakonec ale vláda zachovala některé stávající programy a jen upravila jejich podobu. Co na to říkají podnikatelé? Jak budou vypadat jejich další jednání s vládou a co budou požadovat? Ptali jsme se prezidenta Svazu průmyslu a obchodu Tomáše Prouzy.
„Vláda říká nahlas pouze pozitivní zprávy, tedy že navýší kompenzační bonus pro živnostníky. Už ale nahlas neřekla, že ruší programy, jako je COVID - Nájemné a řadu dalších, které pomáhaly různým sektorům,“ hodnotí vládní rozhodnutí ze začátku tohoto týdne Prouza a pokračuje: „Vláda vymyslela program, který vnímáme jako velmi nespravedlivý, protože nerespektuje, jaké mají různé firmy náklady, v jakých různých podmínkách podnikají. Obávám se, že je to jako v řadě jiných případů věc, která marketingově vypadá hezky, ale v reálu znamená zhoršení situace téměř pro každého.“
Podle Prouzy vláda tímto způsobem rozhodla jen za účelem ušetřit. „Výsledkem bude, že firmy budou krachovat, propouštět lidi a bude to tak dražší i pro stát. Lidé totiž skončí na úřadech práce a bude se jim muset vyplácet podpora v nezaměstnanosti.“
Hospodářská komora, jejímž je Tomáš Prouza viceprezidentem, o podobě kompenzací dlouhodobě jedná s vládními představiteli a ministerstvy, především s Ministerstvem průmyslu a obchodu. Jeho mluvčí jsme oslovili s nabídkou debaty s Tomášem Prouzou ve vysílání, v SMS odpovědi ale mluvčí nabídku odmítla s tím, že vláda bude o podobě kompenzací dál jednat.
Zajímá vás, v jaké kondici je podle Tomáše Prouzy český průmysl? A co s tím dělat? Poslechněte si celé vydání pořadu 13+ v našem audioarchivu.