Šéfredaktor Forbesu o Petru Kellnerovi: Byl to schopný a pragmatický byznysmen

Šéfredaktor Forbesu o Petru Kellnerovi: Byl to schopný a pragmatický byznysmen
30. března 2021 13+, Události Autor: Eva Svobodová

Po nehodě vrtulníku v aljašských horách  zemřel o víkendu nejbohatší Čech Petr Kellner. Z této zprávy se stala jedna z nejdiskutovanějších událostí posledních dní. Na tuto osobnost, oblasti zájmu i situaci v tuzemském byznysu po Kellnerově úmrtí jsme se v relaci 13+ ptali šéfredaktora časopisu Forbes Petra Šimůnka.

Ten Petra Kellnera charakterizoval takto: „Nejvýraznější byznysmen České republiky posledních 30 let, možná jediný či jeden z mála, který dokázal z Česka vybudovat velkou globální firmu, jejíž operace sahají od Asie po severní Ameriku. Byl to určitě jeden z nejtalentovanějších a nejinteligentnějších podnikatelů naší éry. Myslím, že byl také symbolem posledních 30 let, minimálně ve světě byznysu,“ řekl Šimůnek.

Podle jeho názoru se k tak velkému jmění, jakého dosáhl Kellner, dá dostat eticky: „Začínal v kuponové privatizaci v divokých a lecčem bezskrupulózních 90. letech, kdy ten byznys nebyl tak učesaný jako dnes. Není tam ale známo nic nelegálního, co by se stalo. Takže když to shrnu, i k velkému majetku se dá v ČR přijít legální cestou, poctivou, tvrdou prací. Taky ale díky tomu, že jste ve správný čas na správném místě. To největší přerozdělování majetku od Bílé hory se už nebude opakovat a Petr Kellner byl u toho.

Další stránkou Kellnerova podnikání, pro mnohé tou odvrácenou, jsou však aktivity jím založené skupiny Home Credit na čínském a ruském trhu. Šimůnek k tomu poznamenal: „Petr Kellner byl schopný a pragmatický byznysmen, hlídal si svoje zájmy. Čína byla a pořád je pro Home Credit jedním z nejdůležitějších a největších trhů. Jak to zasahovalo do české zahraniční politiky, jsme viděli - návštěva čínského prezidenta v Praze, přeprava českého prezidenta z Číny ve speciálu PPF. Kellnerovy zájmy jsou tam naprosto jasné. Co to udělalo s Českou republikou, je otázka jiná. Že se politici Hradu nechali takhle ovlivnit, je podle mě ostuda.“ To, že se Kellner nezříkal ovlivňování české politiky směrem k autoritativním režimům Ruska a Číny, však podle Šimůnka není v podnikání něčím nevyhnutelným: „Ne každý k tomu přistupuje takto. Je zcela individuální, kam až si byznysmen dovolí zajít a kde ty mantinely má nastavené. Petr Kellner jednoznačně viděl svůj hlavní zájem v tom, aby Home Credit fungoval v Rusku a Číně, a tomu přizpůsobil všechno,“ uvedl.

Ohledně další budoucnosti Kellnerem vybudované investiční skupiny PPF vyjádřil Šimůnek nejistotu: „V tuhle chvíli vážně nevíme, co bude. Hodnota jejího majetku je 300-400 miliard korun, je to největší česká finanční instituce, po celém světě zaměstnává 100 tisíc lidí, v ČR asi 10-15 tisíc. Ovlivňuje strašně moc oblastí od O2 po TV Nova. Uvidíme, jak se popasují s tím, že jim odešel otec zakladatel, ale také hlavní mozek a stratég. Kellner totiž nebyl jen nějaký rentiér, ale byl v byznysu superaktivní a stál u každého rozhodování o důležitých obchodech celé skupiny. Teď tam prostě není,“ podotkl Petr Šimůnek.

Na závěr řekl: „To, že máte peníze, vám ještě pohodlný a šťastný život nezajistí. O Petra Kellnera se všichni zajímají proto, že byl ten nej, navíc po celý život velmi nedostupný a zdrženlivý v komunikaci s veřejností. Teď je najednou takhle tajemná osobnost z masa a kostí a je smrtelná, to se člověka musí dotknout,“ shrnul.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony