O propagandě a etických aspektech vrbětické kauzy - co radí církevní nauka a jak na dezinformace

Kromě politických, diplomatických a bezpečnostních souvislostí česko-ruské roztržky a vrbětického případu jsme se v relaci 13+ věnovali také otázce dezinformací, které provázejí šíření ruského vlivu ve světě, a snažili jsme se o reflexi celého dění z pohledu křesťanské etiky.
Té se věnuje etik a pedagog Vojtěch Mašek, podle něhož můžeme i k tomuto typu konfliktu nalézt odpověď katolické sociální nauky, "pokud ji nechápeme jako určitou kuchařku - seznam technicky správných odpovědí, ale jako stále prýštící zdroj, jako pramen svého života, na který musíme odpovídat konkrétním zkoumáním a rozhodováním vlastního svědomí," uvedl s tím, že v souvislosti s podobnými událostmi slouží sociální nauka především jako výzva k hlubokému dialogu o příčinách problému. Konkrétně to podle Vojtěcha Maška znamená třeba "do jaké míry se tady už vytvářelo prostředí a podhoubí pro státní terorismus, můžeme-li to tak nazvat. Takové sebeomlouvání, výmluvy, že o žádnou pravdu už nejde, že demokracii nemusíme hájit, že nemusíme riskovat život pro hájení svobody své i druhých, to všechno je podhoubí, které spoluvytváří a přispívá ke lži a agresi tohoto typu," řekl dále.
Česká reakce na zjištění tajných služeb a vystupování vůči Rusku by podle Vojtěcha Maška mělo být realistické ve smyslu principů, které pro spravedlivou obranu stanoví i Kompendium sociální nauky církve. "Opravdu zkoumejme ty příčiny a pojďme si říct, jaká odpověď bude včasná, skutečně efektivní, skutečně zasáhne zlo v jeho kořeni a prospěje ochraně svobody a demokracie v naší zemi i v Evropě," říká s tím, že i evangelium varuje před neuváženou výpravou do války se silnějším protivníkem.
Podle politoložky Petry Mlejnkové, která se zabývá propagandou a informačními válkami, by součástí české odpovědi na dění kolem Vrbětic mělo být jasné a zřetelné trvání na svém. "Politická reprezentace musí být v takových momentech semknutá a komunikovat jako jeden člověk. Rozhodně je třeba vytvářet co nejmenší prostor pro různé dezinformace, dezinterpretace. Bohužel to není schopnost, kterou by česká politická reprezentace oplývala," uvedla Petra Mlejnková s tím, že takový prostor vytvářejí například nejasnosti ve vyjádřeních vicepremiéra a úřadujícího ministra zahraničí Jana Hamáčka (ČSSD). "Bagatelizování celé kauzy a příběhy o tom, že za tím stojí Spojené státy americké a Česká republika jen poslouchá pokyny USA, vyhovují těm, kteří nedůvěřují českým politickým institucím, bezpečnostním složkám, zpravodajským službám a mají potřebu snižovat jejich důvěryhodnost," dodává vedoucí katedry politologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.
Podle ní dezinformační scéna ve vrbětickém případu navazuje na linii předchozího proruského narativu, který staví na údajném protizápadním spiknutí proti Rusku a zpochybňuje suverenitu českých rozhodnutí s poukazem na "vazalství" vůči USA. Petru Mlejnkovou v této souvislosti nepřekvapilo prohlášení českého exprezidenta Václava Klause, který napsal, že jde o umělou kauzu, jejímž cílem je strašit obyvatele Česka místo covidu-19. "Vidíme, že se v posledních letech přidává na stranu různých konspirátorů, těch, kteří proklamují různé konspirační teorie o všem možném. V tomto kontextu jeho vyjádření k této kauze není zase až tak překvapivé, bohužel," glosovala to Petra Mlejnková.
Poslechněte si záznam celé relace, uslyšíte například, zda katoličtí teologové promýšlejí etické otázky související s činností tajných služeb a kdo tvoří publikum dezinformátorů.